• جمعه 09 خرداد 1399
  • 12:07

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی:

اتحادیه‌ها باید به سطح قابل قبولی از ظرفیت اجرایی برای نرخگذاری برسند

اتحادیه‌ها باید به سطح قابل قبولی از ظرفیت اجرایی برای نرخگذاری برسند
اتحادیه‌ها و تشکل‌های این حوزه باید به سطح قابل قبولی از توان و ظرفیت اجرایی و قانونی دست پیدا کنند تا صلاحیت تعیین نرخ را داشته باشند، به نظر می رسد در شرایط فعلی ما نیازمند نرخگذاری تاسیسات گردشگری براساس ضوابط موجود هستیم و البته باید ملاحظات بخش خصوصی را هم در نظر بگیریم.
حسین زارع صفت مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه قیمت تابع عرضه و تقاضا است، در گفتگو با میراث آریا(chtn) افزود: عرضه و تقاضا است که می تواند بر روی نرخ تاثیرگذار باشد، به طور مثال در شهر مشهد، امروز عرضه بیش از تقاضا است و تاسیسات گردشگری با بحران ضریب اشغال مواجه هستند.
وی تصریح کرد: آزادسازی نرخگذاری هتلها در شرایط فعلی ، بی تردید مشکلات بیشتری را برای صنعت گردشگری در کشورمان ایجاد می کند.
زارع صفت گفت: در تعیین نرخ، هماهنگی و همکاری بین بخش خصوصی و متولی این امر که سازمان میراث فرهنگی است بسیار اهمیت دارد و در حال حاضر شاهد این هماهنگی هستیم.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که در تعیین نرخ باید مورد توجه قرار گیرد، سطح کیفی خدمات و رعایت استانداردهای لازم توسط واحدهای اقامتی و هتل ها است.
وی با بیان اینکه قانونگذار براساس ضوابط، موضوع نرخگذاری را در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار داده است، تاکید کرد: اتحادیه‌ها و تشکل‌های این حوزه باید به سطح قابل قبولی از توان و ظرفیت اجرایی و قانونی دست پیدا کنند تا صلاحیت تعیین نرخ را داشته باشند، به نظر می رسد در شرایط فعلی ما نیازمند نرخگذاری تاسیسات گردشگری براساس ضوابط موجود هستیم و البته باید ملاحظات بخش خصوصی را هم در نظر بگیریم.
زارع صفت اضافه کرد: تجربه آزادسازی نرخ بلیط هواپیما نشان داد که این روش مناسب نیست و برای حفظ حقوق مسافران و مردم از یک سو، مصلحت صنعت گردشگری و حفظ حقوق ارائه دهندگان خدمات در این صنعت، عاملی به نام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نمایندگی از دولت به صورت هماهنگ اقدام به نرخگذاری کند.
امتیاز به خبر :