• دوشنبه 05 اسفند 1398
  • 21:32

حاجی زاده خبر داد؛

فعالسازی اکوکمپ های عشایری در مشگین شهر اردبیل

فعالسازی اکوکمپ های عشایری در مشگین شهر اردبیل
 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از فعال سازی اکوکمپ های عشایری در شهرستان مشگین شهر با مشارکت اداره کل امور عشایری استان خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، در جلسه ای که به ریاست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با حضور معاونان و مسئولان این اداره کل، مسئولان اداره میراث فرهنگی شهرستان ها و معاون اداره کل امور عشایری استان برگزار شد در مورد ضرورت انجام مطالعاتی در حوزه توریسم فرهنگی با محوریت زندگی سنتی و بومی عشایر در منطقه مشگین شهر تصمیماتی اتخاذ شد.
 
کریم حاجی زاده در این جلسه با بیان اینکه صنعت گردشگری یک نوع اقتصاد است که درحال حاضر، جریان جهانی آن را به سمت تبدیل شدن به اقتصاد اول دنیا پیش می برد، افزود: سرنوشت محتوم گردشگری ایران نیز باتوجه به قابلیت ها و پتانسیل های گردشگری، مستقر کردن این نوع اقتصاد در کشور خواهد شد.
 
وی با اشاره به ورود سالانه 9 میلیون گردشگر به استان اردبیل و ارزیابی آن با استانداردهای جهانی مبنی بر میزان تولید ثروت و ایجاد اشتغال، تصریح کرد: این ارزیابی ها نشان می دهد که گردشگران ورودی به این استان بیش از تولید، توزیع ثروت می کنند، درنتیجه این استان باتوجه به شاخص های تولید ثروت، به سمت طبقه بندی شدن در مقاصد گردشگری ارزان قیمت پیش می رود.
 
این مقام مسئول در ادامه با تأکید بر ضرورت جلوگیری از گرایش گردشگری استان به مقصد ارزان قیمت از طریق ایجاد زیرساخت های گردشگری مناسب توریست های لوکس و پردرآمد، گفت: در این راستا توجه به اکوتوریسم و در زیرمجموعه آن امور عشایری به عنوان بزرگترین قابلیت گردشگری می تواند ساده ترین راه برای خروج استان از مقصد گردشگری ارزان قیمت باشد.
 
وی نخستین وظیفه ذاتی اقتصاد را حفظ سرمایه و سپس تولید ثروت عنوان کرد و اظهار داشت: اقتصاد صرف دامپروری در جامعه عشایری به دلیل وجود تعداد زیاد دام و محدودیت های منابع طبیعی و مراتع به عنوان سرمایه استان، جوابگو نبوده و بنابراین الحاق اقتصاد گردشگری به عنوان یک اقتصاد تکمیلی به این فرآیند بیش از پیش ضرورت دارد.
 
حاجی زاده، صنایع دستی را از یک سو، اقتصاد تکمیلی دیگری برای امور عشایر و از سویی جاذبه ای برای جامعه جهانگردی توصیف و بیان کرد: صنایع دستی به دلیل تأمین منابع تکمیلی مالی برای جامعه عشایری یک نوع ضرورت به شمار می رود.
 
وی با اشاره به یکی دیگر از پتانسیل های گردشگری استان مبنی بر ثبت ملی برگزاری جشنواره کوچ عشایر به عنوان پایلوت در شهرستان بیله سوار، یادآور شد: بحث عشایر در تمامی شهرستان های استان مطرح است اما به دلیل استقرار 70 درصد کل عشایر در ییلاق محدوده شهرستان مشگین شهر، این شهر به عنوان قطب جامعه عشایری در نظر گرفته شده است.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در پایان به ضرورت تهیه سریع شرح خدمات فعالسازی اکو کمپ های عشایری با مشارکت اداره کل امور عشایری استان و استفاده از مشاوران حرفه ای و متخصص و کمک گرفتن از مدل های موفق جهانی و در نهایت عملیاتی کردن آن تأکید کرد.
 
امتیاز به خبر :