• جمعه 09 خرداد 1399
  • 22:00

گرمابه تاریخی حاج ملا محمد تقی قزوین مرمت شد

گرمابه تاریخی حاج ملا محمد تقی قزوین مرمت شد
در راستای باززنده سازی و حفاظت از آثار و ابنیه ارزشمند تاریخی – فرهنگی، گرمابه حاج ملاتقی قزوین با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی قزوین؛ حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی این اداره کل با اعلام این خبر گفت: حمام تاریخی حاج ملا محمد تقی از بناهای ارزشمند مربوط به دوره قاجار واقع در محدوده بافت تاریخی کهن شهر قزوین است که توسط حاج ملامحمد تقی قزوینی (شهید ثالث) بنا نهاده شده و علی رغم گذشت بیش از 170 سال از ساخت این بنا جزء معدود گرمابه‌هایی است که هنوز به شیوه سنتی اداره می‌شود.
حضرتی در خصوص روند بازسازی و مرمت این گرمابه تاریخی اظهار داشت: عملیات احیاء و باززنده سازی حمام قاجاری حاج ملا محمد تقی از اوایل تیرماه سال جاری با تخصیص اعتبارات استانی و نظارت کارشناسان مرمت و تیم فنی میراث فرهنگی آغاز و بخش‌هایی از این بنای تاریخی که در معرض آسیب جدی قرار داشت مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به اقدامات ضروری صورت گرفته طی عملیات بازسازی و مرمت حمام حاج ملا محمد تقی افزود: اکثر فضاهای این بنای تاریخی را اندود آهکی تشکیل داده که با مرور زمان دچار فرسودگی و ریزش شده و با اجرای عملیات مرمتی اندودهای فرسوده، رسمی بندی‌ها، طاق‌ها و گنبدها تراشیده شده و پس از بند کشی مجدد و انجام عملیات دانه گذاری و تعویض آجرهای پوسیده، بخش‌های مذکور مجددا با اندود آهک پوشیده شد و تعداد 8 عدد از نورگیرهای این بنا نیز بر اساس الگوهای سنتی بازسازی و مرمت شد.
شایان ذکر است، گرمابه قاجاری حاج ملامحمد تقی در 11 مرداد سال 1384 با شماره 12600 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و با مساحتی در حدود 500 متر مربع در بافت تاریخی قزوین، خیابان مولوی پایین‌تر از مدرسه صالحیه واقع شده است. این بنای تاریخی دارای فضاهای سنتی بوده و بزرگترین فضای مرکزی یا سربینه حمام از هر طرف به یک نیم هشتی منتهی می‌شود که فضای مرکزی و نیم هشتی‌ها دارای تزئینات رسمی بندی زیبایی هستند .
امتیاز به خبر :