• ﺳﻪشنبه 08 بهمن 1398
  • 11:18

روی خط نوروز متفاوت 96 - 46

ثبت یادآوره‌های دفاع و غرور در استان کرمانشاه + تصاویر

ثبت یادآوره‌های دفاع و غرور در استان کرمانشاه + تصاویر

دیار کرمانشاهان و استان کرمانشاه در 8 سال دفاع‌مقدس یادآور جان‌فشانی هزاران زن و مرد برای دفاع از میهن خود بوده است. مناطق مختلف این استان خاطرات فراوانی از دفاع جانانه از سرزمین شجاعان دارد. در این گزارش با این مناطق بیشتر آشنا می‌شویم.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ستاد خبری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در سال‌های اخیر، گردشگری دفاع‌مقدس در این منطقه رونق گرفته و هرساله هزاران نفر در ایام نوروز در قالب کاروان‌های راهیان نور به این منطقه سفر می‌کنند؛ ازاین‌رو، با پیگیری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پنج محوطه دفاع‌مقدس در استان کرمانشاه ثبت شدند.

گیلانغرب، خط مقدم مقاومت

گیلانغرب یکی از شهرهای مرزی استان کرمانشاه است که از اول انقلاب اسلامی در برابر هر متجاوز و فتنه‌گری، خواه ارتش بعثی صدام حسین بوده باشد خواه شبه‌نظامیان منافق، مقاومت جانانه‌ای کرده است. یکی از عملیات‌های مهم در این منطقه «مطلع‌الفجر» بوده است. این عملیات در روستای آوزین این شهرستان انجام شده است. برای پاسداشت مقاومت رزمندگان اسلام «محوطه یادمانی عملیات مطلع‌الفجر» به‌ثبت رسیده است. این یادمان در غرب جاده گیلانغرب ـ سرپل ذهاب و در ۱۳کیلومتری شمال‌غرب شهر گیلانغرب قرار دارد. این یادمان به‌صورت یک سری سنگرها و کانال‌ها ساخته شده است. این کانال‌ها و سنگرها در مجاورت روستای آوزین در غرب گورسفید قرار دارد. در نزدیکی این یادمان مزار یکی از شهدای گیلانغرب به‌نام شهید خوش‌روان نیز قرار دارد.

بازی دراز، چند پله مانده به ملاقات با خدا

از دیگر مناطق مهم عملیاتی در دوران دفاع‌مقدس ارتفاعات بازی‌دراز است. این کوهستان به‌دلیل موقعیت استراتژیکی که دارد برای هر نیروی نظامی مهم محسوب می‌شود. ارتفاعات بازی‌دراز مشرف به تمام منطقه است. ازاین‌رو، یکی از مهم‌ترین مناطق برای تسلط نظامی محسوب می‌شود. برای همین بارها رژیم بعث عراق برای گرفتن این منطقه تلاش کرد که همواره با مقاومت جانانه ارتش، سپاه و نیروهای محلی روبه‌رو شدند. این ارتفاعات محلی بوده که بسیاری از شهدای دفاع‌مقدس به ملاقات با خدا رفته‌اند. ازاین‌رو، «محوطه یادمانی عملیات بازی‌دراز» واقع‌ در ارتفاعات بازی‌دراز شهرستان سرپل‌ذهاب، به‌عنوان یک یادمان از دفاع‌مقدس، به‌ثبت رسیده است.

بیمارستان پاوه یادآور چمران

شهر پاوه را «هزار ماسوله» می‌نامند. البته در کنارش باید آن را «شهر هزار سنگر» هم نامید. پاوه یکی از اولین شهرهای کردستان بود که در مقابل ضدانقلاب و نیروهای مزدور ایستادگی کرد. در این میان، خاطره مقاومت شهید چمران و نیروهای محلی در بیمارستان شهرستان پاوه همواره در گوش تاریخ طنین‌انداز است. برای پاسداشت این مقاومت جانانه «یادمان شهدای پاوه» در جنب بیمارستان شهرستان پاوه ساخته شده است که این روزها محل بازدید هزاران نفر از گردشگران راهیان نور است.

شیرودی عقاب تیزپرواز کوهستان‌های بلند

شهید شیرودی جزو نام‌آورترین شهدای هوانیروز است. عملیات‌های هوایی این تیزپرواز هنوز در خاطره‌ها باقی مانده است. درنهایت، بعد از ده‌ها عملیات پروازی غرورآفرین، او در نزدیکی روستای زرین‌جوی شهرستان سرپل‌ذهاب به‌شهادت رسید. محل شهادت شهید شیرودی به‌عنوان «محوطه یادمانی شهید شیرودی» در جنب مسجد همین روستا به‌ثبت رسیده است.

مرصاد، درس عبرت تاریخ برای وطن‌فروشان منافق

گردنه چهارزبر به‌غیر از اینکه یکی از عجیب‌ترین مناطق طبیعی و دیدنی در استان کرمانشاه است با خود یادآور یکی از عبرت‌آموزترین اتفاقات تاریخ معاصر ایران است. این منطقه محلی است که منافقان مزدور و خائن‌به‌وطن در باتلاق تفکرات پوسیده خود گیر افتادند. منطقه چهارزبر تنگه‌ای است که کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده آن را احاطه کرده‌اند. در روزهایی پایانی جنگ تحمیلی، هزاران نفر از فریب‌خوردگان منافق به خیال خام فتح سریع تهران در آن گیر افتادند. شهید صیاد شیرازی به‌همراه هزاران رزمنده دیگر در عملیات غرورآفرین مرصاد طومار فرقه رجوی را در این تنگه درهم پیچیدند. برای یادآوری شهدای این عملیات «محوطه یادمانی شهدای مرصاد» در روستای چهارزبر علیای شهرستان کرمانشاه ثبت شده است.


گزارش از 
فؤاد شمس، کارشناس‌ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط