• جمعه 09 اسفند 1398
  • 02:28

روی خط نوروز متفاوت 96 - 88

خنکای رودخانه‌های خوزستان شما را فرامی‌خواند

خنکای رودخانه‌های خوزستان شما را فرامی‌خواند

نام خوزستان یادآور هشت سال دفاع مردمان غیور آن دیار از ایران و تداعی‌کننده نخلستان‌ها و هورهایش است. در این گزارش نظری می‌افکنیم به گوشه کوچکی از جاذبه‌های گردشگری شمال خوزستان.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ستاد خبری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، خوزستان سرزمین شگفتی‌های بسیار است، سرزمینی که به‌لطف رودخانه‌های پُرآبش زرخیز است.

سازه‌های آبی شوشتر، شگفتی مهندسی در هزاران سال قبل

سازه‌های آبی شوشتر مجموعه‌ای است از آسیاب‌ها، کانال‌ها، تونل‌ها و آبشارها با قدمت چندهزارساله. این مجموعه در شهر شوشتر کنونی و در مسیر «رودخانه گرگر» قرار گرفته است. مجموعه بزرگ آبی شوشتر از این رو جالب‌توجه است که انواع سازه‌های آبی در یک جا دیده می‌شوند. در این مجموعه ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب به‌دقت کنار هم چیده شده‌اند. این دقت در چینش و مهندسی این سازه‌ها در آن سال‌های دور خودش شگفتی بزرگی است که در گذر ایام به زیبایی آن افزوده است. در این میان، جاذبه دیگر این سازه‌ها محل‌هایی است به‌نام «سیکا»؛ سیکاها درواقع مکان‌هایی هستند که برای استراحت و تفریح از آن‌ها استفاده می‌شده است.

سازه‌های آبی شوشتر از قدیم کارکردهای چندگانه داشته است: هم برای تأمین و تقسیم عادلانه آب به‌کار می‌رفته، هم محلی برای تفریح و وقت‌گذرانی مردمان آن زمان فراهم می‌آورده است.

مجموعه آبی که تفرجگاه شد

این مجموعه آبی از قدیم کارکردهای چندگانه داشته است: علاوه‌براین که تأمین‌کننده آب بوده، برای کارهای صنعتی هم از آن استفاده می‌شده، و در کنار آن، به‌عنوان یک مکان گردشگری و تفریحی هم به آن توجه می‌شده است.

یکی از مهم‌ترین کارکردهای مجموعه آبی شوشتر تأمین آب شهر بوده است. با توجه به اینکه مجموعه سازه‌های آبی در مجاورت با بافت تاریخی شهر واقع شده، برای تأمین آب مردم شهر نیز از آن استفاده می‌شده؛ اما شاید جالب‌ترین کارکردش این بوده که از آن برای کارهای صنعتی استفاده می‌شده است.

در این بین، با توجه به اهمیت شهر شوشتر در مقاطع مختلف تاریخ، به‌نظر می‌رسد این مجموعه آبی یکی از دلایل رونق این شهر بوده است، اما براساس یافته‌های باستان‌شناسان، این مجموعه از تأسیسات آبی در این منطقه از دوران‌های خیلی کهن ساخته شده است. بسیاری بر این اعتقادند که بنیاد اولیه آن در دوران ساسانیان نهاده شده است. در آن زمان از فنون مهندسی پیچیده‌ای به‌نسبت دوران خودشان استفاده شده است. در طول تاریخ نیز این مجموعه تکامل پیدا کرده است.

آبشارهای منطقه لالی

در شمال خوزستان و در 45کیلومتری شهرستان لالی، در پای کوه‌های زاگرس «آبشار آرپناه» قرار دارد. این مجموعه آبشارها هم از لحاظ طبیعی منطقه دیدنی است هم در سال‌های اخیر به‌همت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تجهیز شده تا محل مناسبی برای گردشگران و مسافران باشد. پل عابر پیاده‌روی از کنار آب‌های این منطقه زده شده که در نوع خودش چشم‌انداز زیبایی به مسافران هدیه می‌کند. آب این آبشارها از چشمه‌هایی می‌آید که در نزدیکی آبشارها قرار دارد. مردمان منطقه از قدیم از این رودخانه و آبشارهایش استفاده‌های مختلفی می‌کرده‌اند. در طول مسیر آب چند آسیاب به چشم می‌خورد که بازدید از آن‌ها لطف خاصی دارد. در سال‌های اخیر که سد جدید گتوند ساخته شده و یک پل کابلی زیبا هم در منطقه لالی درست کرده‌اند، این منطقه موقعیتی مثل شبه‌جزیره یافته است که به زیبایی آن افزوده است.


گزارش از فؤاد شمس، کارشناس‌ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

آخرین اخبار