• شنبه 03 اسفند 1398
  • 13:41

شعارهای استان‌ها برای نوروزی متفاوت

شعار اصلی گردشگری سال 96 «نوروز متفاوت، خدمات متفاوت» است؛ بر همین اساس، برنامه‌های نوروزی مختلفی در استان‌های سراسر کشور با شعارهای خاص برگزار می‌شود. هر کدام از استان‌های مختلف کشورمان یک شعار ویژه برای خود انتخاب کرده‌اند.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ستاد خبری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، این گزارش به‌مرور اجمالی شعارهای نوروزی استان‌های مختلف می‌پردازد.

آذربایجان، سر ایران

استان‌های آذربایجانی شمال‌غرب کشور از مقاصد گردشگری بین‌المللی هستند، به‌صورتی‌که شعار امسال استان آذربایجان‌شرقی «پایتخت گردشگر کشورهای اسلامی» در سال 2018 انتخاب شده است. اقوام مختلفی در این خطه وسیع زندگی می‌کنند، برای همین دلیل هم شعار استان آذربایجان‌غربی «رنگین‌کمان اقوام و بهشت ایران‌زمین» انتخاب شده است. این منطقه طبیعتی بکر دارد، و ازاین‌رو، شعار استان اردبیل «سرزمین چشمه‌های بهشتی» است. زنجانی‌ها نیز به‌نوعی جزو خطه آذربایجان حساب می‌شوند و شعار نوروزی استان خود را «زنجان، میزبان مهربانی» گذاشته‌اند.

خراسان، سرزمین نور

خراسان بزرگ همواره موردتوجه مسافران و گردشگران بوده است. دیار امام رضا(ع) همواره در ایام نوروز میزبان میلیون‌ها زائر است، ازاین‌رو، شعار امسال خراسان‌رضوی «سرزمین نور، نگین درخشان، قبله دل‌ها، مشهدالرضا» انتخاب شده است. البته دیگر مناطق خراسان بزرگ نیز در دل خود گنجینه‌های بی‌شماری دارند، برای همین، شعار استان خراسان‌شمالی «گنجینه فرهنگ‌ها و معرفت‌ها» انتخاب شده است. خراسان‌جنوبی نیز یادگارهای تمدنی بسیاری دارد، ازاین‌رو شعاری که برای این استان انتخاب شده «شکوه شرق» است.

سواحل خلیج‌فارس، دیار همیشه‌دیدنی

ایام نوروز یکی از بهترین اوقات برای سفر به سواحل خلیج‌فارس است. استان بوشهر یکی از دیدنی‌ترین مناطق است که امسال شعارش «بوشهر، سرزمین نخل و دریا» است. استان هرمزگان نیز با جزایر دیدنی‌اش مقصد جالبی برای گردشگران است که شعار انتخابی برای آن «دریای حرا» است.

دیدار از قلب تپنده ایران

مناطق مرکزی ایران، به‌ویژه پایتخت، در تعطیلات نوروزی دیدنی‌تر هستند. به‌دلیل خلوت‌تر شدن تهران نوروز بهترین زمان برای سفر به این استان است، استانی که پایتخت در آن قرار دارد و برای امسال شعار «تهران، قلب تپنده ایران» انتخاب کرده است. در کنار تهران، استان تازه‌تأسیس البرز قرار دارد که همچون چهارراهی برای همه ایرانیان عمل می‌کند، به همین دلیل، شعار سال جدید البرزی‌ها «سرزمین تجمع اقوام، تنوع زیست و بزرگ‌ترین گذرگاه گردشگری کشور» انتخاب شده است.

آن‌طرف‌تر از کرج، قزوین همچون «آیینه تاریخ و طبیعت ایران» در قلب ایران می‌درخشد. البته منطقه مرکزی ایران استان قم را هم شامل می‌شود که به‌درستی آن را «محور گردشگری مذهبی و زیارتی» نامیده شده است. استان مرکزی آخرین نقطه مرکز ایران است که همچون «آفتاب فراتر از تاریخ» می‌تابد.

سواحل همیشه سبز خزر

استان‌های شمالی ایران متداول‌ترین مقصد گردشگری و پُررفت‌وآمدترین مناطق ایران خصوصاً در ایام نوروز هستند. شعارِ «مهد آیین، طبیعت بی‌همتا و تنوع غذاهای محلی» برای استان گیلان انتخاب شده است. برای استان مازندران نیز شعار «سرزمین تاریخ، فرهنگ و طبیعت سحرانگیز» انتخاب شده است. در ادامه، این نوار ساحلی استان گلستان قرار دارد که آن را «نگارستان و پایتخت اکوتوریسم ایران» نامیده‌اند.

غرب رنگارنگ

استان‌های غربی کشور مناطقی که اقوام لر و کرد در آن زندگی می‌کنند. در ایام نوروز جشنواره‌ای از شادی و رنگ برگزار می‌کنند. اگر می‌خواهید ایران‌گردی کنید از استان ایلام آغاز کنید. شعار امسال ایلامی‌ها همین است: «ایران‌گردی را از ایلام آغاز کنیم.» البته اگر می‌خواهید عمق تاریخ ایران را ببینید قطعاً لرستان گزینه مناسبی است، استانی که امسال «سرزمین مهر و مفرغ» نام گرفته است. در ادامه ایران‌گردی خود قطعاً به استان‌های مرزی کردستان و کرمانشاه هم بروید، شعار کردستان «سرزمین رنگ و آواز و مهربانی» است و شعار کرمانشاه «سرزمین آب و سنگ». البته استان همدان نیز در این خطه گهواره تمدن است، ازاین‌رو، شعار امسال این استان «سفر به عمق تاریخ» است.

خوزستان، حماسه ماندگار

خوزستان سرزمینی با انواع دیدنی‌هاست؛ به همین دلیل، برای شعار گردشگری و نوروزی امسالش مجموعه بزرگی در‌نظر گرفته شده است. شعار امسال برای خوزستان «گهواره تمدن ایران‌زمین، دیار آب‌های روان، نخل‌های استوار و حماسه‌های ماندگار» انتخاب شده است.

سیستان‌وبلوچستان، انتخابی برای همیشه

در سال 96 قرار است سیستان‌وبلوچستان به‌عنوان مقصد اصلی گردشگری ایران انتخاب شود، سرزمین بکر و ناشناخته با مردمانی مهمان‌نواز. هدف این است که تبلیغات ویژه‌ای برای این استان درنظر گرفته شود؛ شعارش هم این است: «سیستان‌وبلوچستان، مقصد گردشگری ایران».

کویر مهمان نواز

استان‌های کویری ایران و کویرنشینان از دیرباز به مهمان‌نوازی مشهور بوده‌اند، ازاین‌رو، شعار استان کویری کرمان امسال «بزرگ‌ترین مهمان‌خانه ایران» انتخاب شده است. در طرف دیگر، یزد شهری کویری است که شهرت جهانی یافته، برای همین شعار امسالش «نوروز 96، نوروز متفاوت، یزد جهانی» انتخاب شده است. سمنان نیز که از دیرباز جاده ابریشم و گذرگاه و معبر گردشگری بوده این روزها می‌خواهد تبدیل به مقصد گردشگری شود، برای همین شعارش را «از معبر به مقصد» انتخاب کرده است.

دیار ناشناخته

استان‌های کهگیلویه‌وبویراحمد و چهارمحال‌وبختیاری جزو مناطق بکر و دست‌نخورده طبیعی ایران هستند؛ ازاین‌رو، سفر به این مناطق برای هر گردشگری، به‌ویژه علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی، بسیار جالب‌توجه است، برای همین، شعار استان چهارمحال‌وبختیاری امسال «بهشت بوم‌گردی» است و شعار کهگیلویه‌وبویراحمد نیز «مقصد جدید گردشگری» انتخاب شده است.

اصفهان، مقصدی جهانی

اصفهان برای همه گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است. صنایع‌دستی این استان بهترین سوغات است، برای همین، امسال شعار آن را «اصفهان شهر جهانی صنایع‌دستی» انتخاب کرده‌اند.

فارس، رو به سوی گردشگری معنوی

استان فارس دیدنی‌های بسیاری دارد. مهد فرهنگ و ادب فارسی است. بسیاری از مقاصد گردشگری آن مذهبی هستند. امامزاده شاه‌چراغ شیراز یکی از بقاع متبرکه است که سالانه هزاران نفر از آن زیارت می‌کنند؛ ازاین‌رو، شعار امسال این استان گردشگری و معنویت در شیراز سومین حرم اهل‌بیت در ایران اسلامی انتخاب شده است.

امتیاز به خبر :