• چهارشنبه 07 خرداد 1399
  • 17:37

اتمام فصل پنجم کاوش دانشجویان باستان‌شناسی دانشگاه بیرجند در محوطه باستانی کهنک سربیشه

اتمام فصل پنجم کاوش دانشجویان باستان‌شناسی دانشگاه بیرجند در محوطه باستانی کهنک سربیشه

فصل پنجم کاوش آموزشی باستان‌شناسی در محوطه کهنک سربیشه، به‌سرپرستی مشترک محمد فرجامی و علی زارعی، با هدف آموزش شیوه‌های کاوش باستان‌شناختی به دانشجویان گروه باستان‌شناسی دانشگاه بیرجند، به‌اتمام رسید.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی، سید‌احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش و مطالعات این اداره‌کل، امروز چهارشنبه 31 خرداد 96، با اعلام این خبر گفت: «در این فصل، دانشجویان در یک ترانشه، کاوش آموزشی را در بخش مرکزی محوطه و محل معروف به قلعه کهنک به‌پایان رساندند.»

او افزود: «هدف دیگر در این برنامه شناخت بخش‌های مختلف سازه معماری قلعه کهنک بود که در یک ترانشه به‌ابعاد 8×10 متر، که ادامه فعالیت‌های باستان‌شناختی فصل چهارم به‌حساب می‌آمد، انجام شد.»

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی اضافه کرد: «در این فصل از کاوش‌ها، بخش‌هایی از فضای داخلی قلعه شامل یک راهرو و چهار فضای معماری به‌دست آمده است.»

به‌گفته او، مصالح این سازه‌های معماری را که مربوط به دوره‌های سلجوقی تا ایلخانی هستند چینه، لاشه سنگ، خشت، ملاط گل‌وگچ تشکیل می‌دهد.

محوطه کهنک در شهرستان سربیشه و در پنج‌کیلومتری جنوب‌شرق شهر سربیشه و شرق روستای کهنک واقع شده است. قدمت محوطه کهنک مربوط به قرون سوم و چهارم هجری تا دوره صفوی است.

امتیاز به خبر :