• یکشنبه 10 فروردین 1399
  • 07:55

مرور خاطرات گیلان در هر تابستان

مرور خاطرات گیلان در هر تابستان

استان گیلان از دیرباز یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری برای همه ایرانیان بوده است. خاطرات شمال، آن هم در ایام تابستان، از ماندگارترین تجربه‌های مشترک ایرانیان است. در این گزارش با چند جاذبه کمترشناخته این مقصد گردشگری رطوبت‌خیز و پُرطراوت بیشتر آشنا می‌شویم.

به‌گزارش میراث‌آریا، هنوز هم قدم زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های رشت خاطره‌انگیز است، خصوصاً در میدان شهرداری که چند وقتی است پیاده‌راه شده است. گیلان هنوز هم می‌تواند مقصد سفری به‌یادماندنی در نوروز باشد.

موزه روستایی، همه گیلان در یک نگاه

اگر فرصت ندارید که برای دیدن زندگی اهالی گیلان کل استان را درنوردید، کافی است چند ساعت در محوطه موزه روستایی قدم بزنید، موزه‌ای که در نوع خود در ایران بی‌نظیر است و می‌تواند همه گیلان را در یک مجموعه به شما نشان دهد. موزه میراث روستایی گیلان به‌مساحت حدود ۲۶۰ هکتار در پارک جنگلی سراوان، در کیلومتر ۱۸ جاده رشت ـ تهران قرار دارد. در این موزه بناهای ۹ روستای اصیل مردمان گیلک، که نمادهای معماری اصیل این استان هستند، بازسازی شده‌اند. از این تعداد روستا، یک روستا در جلگه شرقی گیلان  ــ یعنی لاهیجان و رودبنه ــ  واقع شده است و روستاهای دیگر مربوط به جلگه مرکزی رشت و حومه و همچنین فومنات هستند. وقتی شما از این موزه بازدید می‌کنید انگار همه گیلان را یکجا می‌بینید.

آشنایی با سبک زندگی گیلکان

در این موزه روستایی، علاوه‌بر معماری روستایی مناطق مختلف استان، سایر عناصر فرهنگی مربوط به ابزارهای زندگی و کار، مسکن، خوراک، پوشاک، صنایع‌دستی بومی گیلان و جز آن به‌نمایش درآمده است. در طراحی سایت، محل‌های جداگانه برای رستوران‌ها، چایخانه‌ها، بازارها، مساجد، مزارع و باغ‌های چای، شالیزارها، کارگاه‌های آموزش و تولید صنایع‌دستی نظیر گمج‌سازی و سفالگری و مرواربافی و رشتی‌دوزی، محوطه بازی‌ها و نمایش‌های سنتی برای برگزاری کشتی گیله‌مردی، ورزاجنگ، لافندبازی و مانند آن درنظر گرفته شده است. اگر می‌خواهید تجربه‌ای ناب از اقامت در گیلان داشته باشید، خوب است به‌جای آنکه بروید و در ویلاهای نوساز ساکن شوید در همین موزه روستایی در یکی از دو مجموعه مهمان‌پذیر ــ که با الهام از معماری روستایی بنا شده‌اند ــ اقامت کنید.

راهنمایان خوشرو با لباس سنتی گیلکی

از داشته‌های خوب این موزه روستایی راهنمایان مسلط و خوش‌برخورد آن هستند، راهنمایان ویژه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که با لباس محلی گیلکی، با حوصله، به بازدیدکنندگان توضیحات لازم را می‌دهند. هر مسافری می‌تواند از فرصت حضور این راهنمایان تواند به‌خوبی بهره ببرد. در کنارش قطعاً طعم غذاهای گیلکی را در رستوران سنتی بچشید. بعدش تماشاگر فعالیت زنان و مردان گیلانی‌ای باشید که با همان پوشش محلی در خانه‌های این موزه مشغول کارند. در انتهای بازدید از این موزه هم می‌توانید با لباس‌های محلی گیلانی‌ها عکس یادگاری بگیرید.

رودسر: کوه و جنگل و دریا در یک قاب

شاید رودسر به‌اندازه دیگر شهرهای گیلان برای مسافران شناخته نباشد. اتفاقاً به همین دلیل رودسر هنوز حال‌وهوای گیلان قدیم را حفظ کرده است. از طرف دیگر، شما می‌توانید، به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این شهر، جنگل و رود و دریا و کوهستان را یکجا ببینید. ساحل شنی رودسر یکی از وسیع‌ترین سواحل دریای خزر است. قسمت کوهستانی آن خوش‌آب‌وهوا و ییلاقی است. خود شهر رودسر هم هنوز همان بافت سنتی‌اش را حفظ کرده است. قدم زدن در بازار ماهی‌فروشان آن شما را به گیلان 50 60 سال پیش پرتاب می‌کند و نوشیدن فنجانی چای داغ در یکی از قهوه‌خانه‌های قدیمی بازار رودسر می‌تواند خستگی سالیان را از تن شما به‌در کند.


گزارش از: فؤاد شمس، کارشناس‌ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری

امتیاز به خبر :