• چهارشنبه 13 فروردین 1399
  • 09:23

مقاصدی برای گردشگری تابستانی - 3

نمین، مقصد گردشگران تابستانی اردبیل

نمین، مقصد گردشگران تابستانی اردبیل

شهرستان نمین در شرق استان اردبیل با فاصله 25 کیلومتری کنار جاده اردبیل به تهران و استان گیلان در منطقه مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده است. آب و هوای معتدل با رطوبت و نم نسبتا خوب متأثر از رطوبت حاصله از دریای خزر محیطی سرسبز و باصفا را برای این شهرستان فراهم آورده است.

به‌‎گزارش خبرنگار میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اردبیل، خانه تاریخی میرکاظم‌خان صارم‌السلطنه (موزه نمین)، مسجد جامع نمین، مسجد سرهنگ واقع در خیابان طالقانی، حمام محمدیان واقع در خیابان بهشتی، مقبره پیر بدرالدین نمینی، بقعه پیرلنگ ننه‌کران، حمام تاریخی روستاهای حور، سولا، ننه‌‌کران و خانقاه سفلی، پل تاریخی نوجه‌ده، پل تاریخی سولا، مساکن اولیه انسان‌ها به‌نام دلمن در یک کیلومتری نمین، دژ شیندان قلعه‌سی، آتشگاه ساسانی روستای کله‌سر، پیکر طبیعی انسان‌نما به نام باباداوود در عنبران، بقاع متبرکه سید‌بابا‌خرم در عنبران، هفت گنبد متبرکه در عنبران علیا، بقعه باباروشن در خشه‌حیران و... از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی نمین است.

پیربدرالدین از مریدان پیرقطب‌الدین میانجی، از فرزندان عباس عموی پیامبر (ص) است و تاریخ زندگی او به سال 650 هجری قمری برمی‌گردد. پیر بدرالدین از شیوخ بنام عصر خود بوده و مقبره او در شهر نمین و در خیابان امام خمینی(ره)، روبه‌روی ساختمان فرمانداری قرار گرفته است.

این بنای قدیمی در میدان اصلی شهر به‌سبک معماری دوره قاجاریه و در سال 1240 هجری‌شمسی توسط یک معمار روس ساخته شده است.

عمارت صارم‌السلطنه بعد از عملیات احیا و بازسازی به‌صورت مکان فرهنگی (موزه مردم‌شناسی نمین) مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

جاذبه‌های طبیعی یمین

پیست اسکی روی چمن فندقلو، آب گرم چشمه سویی، گرمه چشمه، چشم‌انداز طبیعی جنگلی کوه‌سنگر، سایت پرورش و تکثیر مارال در جنگل فندقلو، جاده کوهستانی و جنگلی حیران به طول 35 کیلومتر، منطقه سرسبز و جنگلی شغال‌دره (شغالادره) با آثار به‌جا‌مانده از شیندان قلعه‌سی از خروجی تونل تا منطقه میناآباد، منطقه نمونه گردشگری آلا دیزگه، منطقه نمونه گردشگری فندقلو در 30 کیلومتری اردبیل و 10 کیلومتری نمین، سد سوها در میان جنگل روستای سوها، سد سربند واقع در روستای سربند، سد سقزچی در روستای سقزچی، مجتمع تفریحی و توریستی و اقامتی تله‌کابین حیران و فندقلو و پیکره طبیعی انسان‌نما در عنبران و... نیز از جاذبه های طبیعی این منطقه است.

یکی از زیبایی‌های سرعین جنگل فندقلو در 30 کیلومتری اردبیل و 10 کیلومتری جنوب‌شرق نمین با مساحت 16هزار هکتار است که بیش از 4هزار هکتار آن تحت پوشش عرصه‌های جنگلی و بقیه را مراتع تشکیل می‌دهد و به‌خاطر داشتن جاذبه‌های منحصر‌به‌فرد جنگلی و مرتعی و گردنه زیبای حیران قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد.

با وجود گونه‌های گیاهی به‌ویژه بابونه، سوسن چلچراغ، گل‌گاو‌زبان و غیره، با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه‌های جنگلی در این منطقه روییده است، این منطقه فندقلو نامیده می‌شود.

نمین در حوزه صنایع‌دستی نیز دارای ظرفیت‌های فراوانی است و صنایع‌دستی آن از شهرت کشوری برخوردار است رشته‌هایی مانند گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، مسند‌بافی، قالی‌بافی، لباس‌های سنتی نمایشگاه دائمی و فروشگاه صنایع‌دستی نمین، نمایشگاه دائمی و فروشگاه صنایع‌دستی عنبران و... نیز از ظرفیت‌های این شهرستان در حوزه صنایع‌دستی است.

نمین اما دارای رودخانه‌های زیبایی نیز است که از آن جمله می‌توان به نمین‌چایی و قره‌سو نام برد.

امتیاز به خبر :