• شنبه 21 تیر 1399
  • 06:19

آغاز طرح مرمت و بهسازی سردر رفیع عالی‌قاپو در قزوین

آغاز طرح مرمت و بهسازی سردر رفیع عالی‌قاپو در قزوین

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین گفت: «به‌منظور برای حفاظت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی، طرح سامان‌دهی و مرمت هشتی سردر رفیع عالی‌قاپو آغاز شد.»

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین،محمد‌علی حضرتی‌ها مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، این استان دوشنبه 9 مرداد 96  با اعلام این خبر گفت: «سردر رفیع عالی قاپو با معماری منحصر به‌فرد و تزیینات نفیس از بناهای ارزشمند تاریخی به‌یادگارمانده از دوره تختگاهی قزوین در زمان شاه‌طهماسب صفوی است که در مهم‌ترین بخش بافت تاریخی قزوین، تقاطع خیابان پیغمبریه و سپه واقع شده و یکی از هفت درِ ورودی به ارگ سلطنتی صفویان بوده و به‌عنوان تنها ورودی باقی‌مانده به مجموعه دولت‌خانه صفویه دارای ارزش‌های تاریخی و معماری برجسته‌ای است که باید حفظ شوند.»

او با اشاره به مرمت‌های صورت گرفته در هشتی سردر عالی‌قاپو اظهار کرد: «فاز اول پروژه مرمت و بهسازی فضای هشتی این بنای تاریخی شامل برداشت تمام الحاقات، لایه‌برداری اندودها، لایه‌برداری و پاک‌سازی آجرکاری‌های بدنه، گنبد و فضای هشتی، موزون‌سازی رنگ بخش‌های ریخته شده، پر کردن ترک‌ها و شکاف‌های هشتی و تمام فضاهای پیوسته، مرمت بخش‌های آسیب‌‌دیده فرش کف هشتی، رنگ‌برداری و رنگ‌آمیزی درهای ورودی، مرمت آجرهای فرسوده و شکسته، بندکشی توخالی هشتی و تهیه و نصب درهای چوبی بخش داخلی در خرداد ماه سال 91 و تحت نظارت کارشناسان این اداره کل صورت گرفته است.»

حضرتی‌ها تصریح کرد: «با آغاز مرحله جدید پروژه سامان‌دهی و مرمت این بنای تاریخی در اسفند سال گذشته استحکام‌بخشی، حفاظت و خوانا‌سازی تزیینات گچ‌بری صفوی هشتی سردر عالی قاپو توسط تیم کارشناسان مرمت آثار تاریخی به‌سرپرستی محسن چاره‌ساز با نظارت این اداره‌کل صورت گرفت و در مرحله دیگر اجرای این طرح که از اوایل تیرماه سال جاری آغازشد.»

او افزود: «اقداماتی چون حفر کانال دفع رطوبت به‌متراژ 120 مترمربع، سامان‌دهی نمای اصلی شامل پاک‌سازی رخ آجرهای پوسیده، تعویض آجرهای پوسیده، بندکشی و اصلاح ناودان‌ها، ساخت رمپ (سطح شیب‌دار) و نصب در محل برای تسهیل عبور و مرور معلولان، سامان‌دهی سنگ‌های فرسوده زیرستون‌های آجری نمای اصلی سردر و اصلاح و تعویض آب‌روهای اطراف سردر تحت نظارت فنی و کارشناسی مهران یعقوبی و با برآورد هزینه‌ای بالغ بر 700میلیون ریال از محل اعتبارات ملی این سازمان هم اکنون در حال انجام است.» 

سردر رفیع عالی‌قاپو یکی از بناهای تاریخی مهم دوره صفویه در قزوین است که در بخش مهمی از بافت تاریخی قزوین واقع شده و در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۱۳ به شماره ۲۱۳ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنای تاریخی در دوره سلطنت شاه‌طهماسب (٩٨٣- ٩٣٠ﻫ. ق) ساخته و در زمان سلطنت شاه‌عباس اول (١٠٢٨- ٩٨٥ﻫ. ق) به‌صورت کنونی تغییر شکل یافت.

 این سردر، ورودی اصلی به دولت‌خانه دوران صفویه به‌شمار می‌آمد. بنای سردر شامل ایوان رفیع ورودی با قوس تیزه‌دار و سه ردیف طاق‌نما در طرفین آن است. گوشواره‌هایی با ستون نماهای آجری در دو طبقه نمای سردر را تکمیل می‌کنند.

هشتی متصل به ایوان ورودی به‌شکل هشت‌ضلعی است و در طرفین محور ورودی آن اتاق‌های نگهبانی قرار دارد. در این هشتی پلکان‌هایی دیده می‌شود که به طبقه بالا، جایگاه نقاره‌زنان راه می‌یابند. کتیبه و شباک کاشی تنها تزیینات باقی‌مانده در ایوان ورودی است.

این کتیبه به‌خط ثلث و به‌قلم علیرضا عباسی، نقاش و خطاط معروف صفویه است.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط