• جمعه 09 اسفند 1398
  • 16:27

سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی به چین/ مونسان به‌دنبال جذب گردشگران چینی

سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی به چین/ مونسان به‌دنبال جذب گردشگران چینی

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كه برای شرکت در بیست‌ودومین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری به کشور چین سفر کرده است، با مقامات و مسئولان حوزه گردشگری کشورهای مختلف دیدار و گفت‌وگو کرد.

به‌گزارش میراث‌آریا، مونسان در نخستین روز سفر خود روز 21 شهریور با معاون رئیس دولت خودمختار منطقه سین‌کیانگ دیدار كرد. او در این دیدار با توجه به شرایط اقلیمی شهر ارومچی درخصوص ایجاد ارتباط بین تهران و ارومچی و انعقاد تفاهم‌نامه برای تبادل گردشگر با مسئولان این منطقه گفت‌وگو كرد.

معاون رئیس‌جمهوری در این دیدار با اشاره به مزیت‌های اقلیمی كشور ایران گفت: «با توجه به اینكه ارومچی دورترین شهر دنیا از دریاست و كشور ایران از شمال و جنوب با شرایط متنوع آب‌وهوایی به دریا و سواحل زیبا هم از نوع جنگل وهم از نوع مناطق گرم و حاره‌ای دسترسی دارد، می‌تواند مقصدی جالب‌توجه برای تامین سلایق مختلف شهروندان سین‌کیانگ باشد.»

او فاصله پروازی پنج‌ساعته بین تهران تا ارومچی را هم مزیتی دیگر برای توسعه گردشگری بین دو منطقه برشمرد.

مونسان در ادامه از مسئولان منطقه خودمختار سین‌کیانگ دعوت كرد در سفری به ایران ضمن آشنایی با ظرفیت‌های خوب گردشگری كشورمان درخصوص ارتباطات بیشتر گردشگری برنامه‌ریزی كنند.

دیدار با وزیر خارجه گرجستان


معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری صبح روز چهارشنبه 22 شهریور در حاشیه بیست‌ودومین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در شهر چنگدو در چین، با میخائیل جانلیدزه وزیر خارجه کشور گرجستان و زوراب پولولیکاسویل کاندیدای دبیرکلی سازمان جهانی گردشگری دیدار کرد.

معاون رئیس‌جمهوری در این دیدار با اشاره به سابقه تاریخی و تمدنی ایران، گفت: «جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، طبیعی و صنایع‌دستی متنوع و زیبای ایران، می‌تواند مورد توجه بسیاری از گردشگران گرجستانی قرار گیرد.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به روابط دوستانه دو کشور ایران و گرجستان، افزود: «بستر گسترش روابط دو جانبه در تمام زمینه‌ها به‌ویژه در حوزه روابط فرهنگی و تبادل گردشگر میان دو کشور فراهم است.»

او با اشاره به همكاری‌های اخیر سازمان جهانی گردشگری با ایران و اعزام مشاور ارشد این سازمان به کشورمان برای بِروزرسانی و بازنگری برنامه جامع ملی گردشگری در ایران، خواستار حمایت هرچه بیشتر این سازمان از تهیه و تدوین این برنامه شد.

مونسان یادآور شد: «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط توأم با احترام متقابل با تمام کشورها به‌ویژه کشورهای دوست و همسایه است.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در نشست وزارتی مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری تأکید کرد.


توسعه اکوسیستم گردشگری مبتنی بر نوآوری و کارآفرینی


علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه  در نشست وزارتی مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری ملل متحد سخنرانی کرد.

معاون رئیس‌جمهوری در این سخنان گفت: «برای من افتخار بزرگی‌ است که برای اولین بار در سمت جدیدم به‌عنوان معاون رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این مجمع عمومی سخنرانی کنم و نظراتم را درباره راه‌های دست‌یابی به اهداف توسعه پایدار از طریق گردشگری با شما به اشتراک بگذارم.»

او ادامه داد: «گردشگری از مدت‌ها پیش به‌عنوان یک ابزار کارآمد برای توسعه شناخته شده است، اما چالشی که اخیراً مورد توجه قرار گرفته آن است که چگونه توان بالقوه این صنعت غیرمتمرکز، بین‌بخشی و ناهمگن را به نیروی محرکه‌ای برای رشد فراگیر و پایدار با تأثیر مثبت بر اقتصادهای محلی تبدیل کنیم.»

مونسان افزود: «درحالی‌که ادبیات محدود موجود درباره رشد فراگیر گردشگری بیشتر بر توزیع عادلانه‌تر ارزش افزوده و اشتغال ناشی از گردشگری در میان جوامع محلی، شرکت‌ها و مقاصد متمرکز شده است، مایل‌ام توجه شما را به‌طور ویژه به اهمیت فراگیر بودن مدیریت گردشگری جلب کنم.»

او گفت: «گام بسیار مهم اما اولیه به‌سوی مدیریت فراگیر گردشگری، اتخاذ رویکرد یکپارچه از سوی تمام نهادهای دولتی برای شکل‌دهی و اجرای سیاست‌های گردشگری است که مستلزم توسعه یک ساختار قوی همکاری میان نهادهای بخش خصوصی و دولتی است.»

معاون رئیس‌جمهوری اظهار کرد: «توسعه یک اکوسیستم گردشگری مبتنی بر نوآوری و کارآفرینی همراه با سرمایه‌گذاری قاعده‌مند در سرمایه انسانی گام بعدی است که باید با هدف ایجاد نهادهای گردشگری فراگیر صورت پذیرد.»

او ادامه داد: «موضوع روز جهانی گردشگری در سال 2018 "گردشگری و تحول دیجیتال" است. من معتقدم امروزه، فناوری اطلاعات و ارتباطات باید بیشتر از همیشه برای سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های گردشگری و همچنین توانمند‌سازی بخش‌های خصوصی و داوطلبانه به‌کار گرفته شود.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در پایان گفت: «به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران مراتب قدردانی خود را از سازمان جهانی گردشگری ملل متحد برای مشارکت مستمر در ترویج توسعه گردشگری پایدار ابراز می‌کنم. دعوت می‌کنم همه ما با هم تلاش کنیم تا گردشگری فراگیرتر و مسئولیت‌پذیری را برای نسل‌های آینده ایجاد کنیم.»

دیدارهای دوجانبه تا درخت‌کاری و کنفرانس خبری


علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری روز چهارشنبه 22 شهریور 96 در حاشیه بیست‌ودومین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در چین، با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری و وزرای گردشگری کشورهای ترکیه و عمان دیدار و گفتگو کرد.

دیدار با طالب الرفاعی
در دیدار رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با طالب‌الرفاعی دبیرکل سازمان جهانی گردشگری بر توسعه همکاری‌ها بین جمهوری اسلامی ایران و سازمان جهانی گردشگری تأکید شد.

همچنین در این دیدار طالب‌الرفاعی بر تبدیل شدن ایران به یکی از مقاصد مهم گردشگری جهان و افزایش همکاری‌های مشاوره‌ای و آموزشی سازمان جهانی گردشگری به ایران تأکید کرد.

دیدار با وزیر گردشگری عمان
همچنین در دیدار مونسان با وزیر گردشگری عمان با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری دو کشور بر افزایش روابط ایران و عمان در این حوزه تأکید شد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این دیدار با اشاره به افامتگاه‌های  بوم‌گردی در ایران و تغییر كاربری اماكن تاریخی به اماکن اقامتی برای گردشگران گفت: «این اقامتگاه‌ها می‌تواند مورد توجه گردشگران کشور عمان قرار گیرد

معاون رئیس‌جمهوری به بیان ظرفیت‌های گردشگری سلامت در ایران پرداخت و افزود: «امکانات و ظرفیت‌های حوزه سلامت ایران آماده ارائه خدمات به گردشگران سلامت کشور عمان است

دیدار مونسان با وزیر گردشگری ترکیه
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه این دیدارها با وزیر گردشگری ترکیه به گفتگو نشست.

مونسان در این دیدار به وجود روابط دوستانه و استراتژیک بین ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: «وجود پیشینه تاریخی مشترك بین ایران و ترکیه نشانگر آینده مشترك ماست، دو کشور در همه زمینه‌های اقتصادی، كشاورزی، انرژی، سیاسی و البته فرهنگی و گردشگری منافع مشترک دارند و همین امر می‌تواند بستر مناسبی برای افزایش روابط باشد

در این دیدار دو طرف بر تشکیل کمیته فنی مشترک گردشگری بین ایران و ترکیه تأکید کردند.

ایران برای گردشگرانی با سلایق مختلف جذاب است

معاون رئیس‌جمهوری امروز در کنفرانس خبری که با حضور رسانه‌های کشور چین در حاشیه مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری برگزار شد، شرکت کرد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این کنفرانس خبری با تأكید بر جاذبه‌های متنوع جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی، تنوع اقوام و چهار فصل بودن كشور گفت: «با توجه به این ظرفیت‌های گسترده و متنوع، ایران می‌تواند گردشگرانی با سلایق مختلف را به خود جذب کند

او همچنین به مذاکرات خود با مسئولان گردشگری کشور چین برای راه‌اندازی پرواز مستقیم بین تهران و شهرهای محتلف چین مانند پکن، ارومچی و شانگهای اشاره کرد.

معاون رئیس‌جمهوری از مسئولان رسانه‌های چین برای بازدید از ایران در قالب تورهای آشناسازی گردشگری تهیه عکس، گزارش و فیلم برای معرفی ایران به مردم این کشور دعوت کرد.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین با وزیر گردشگری کشور آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد. مونسان همچنین روز چهارشنبه در مراسم کاشت درخت برای سال جهانی «توسعه پایدار گردشگری» که با حضور وزرا و مسئولان حاضر در بیست‌ودومین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری برگزار شد، شرکت کرد.

دیدار با رئیس سازمان ملی گردشگری چین

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی کشورمان امروز پنجشنبه 23 شهریور در حاشیه بیست‌ودومین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری با رئیس سازمان ملی گردشگری چین دیدار و گفت‌وگو کرد.

علی‌اصغر مونسان نیز ضمن ابراز رضایت از برگزاری این اجلاس، از توسعه روابط گردشگری با چین حمایت كرد و با اشاره به سابقه تاریخی روابط دو كشور و پیشینه باستانی دو تمدن بزرگ ایران و چین تصریح کرد: «سطح تبادلات گردشگری ایران و چین كمتر از حد انتظار است و این در حالی است که دو كشور ایران و چین پتانسیل‌های زیادی برای جذب گردشگر دارند.»

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار