• یکشنبه 15 تیر 1399
  • 21:25

شناخت تاریخ نگارستان ایران در موزه باستان‌شناسی گرگان

شناخت تاریخ نگارستان ایران در موزه باستان‌شناسی گرگان

موزه‌های استان گلستان در بخش‌های مختلف میراث‌فرهنگی، طبیعی و مردم‌شناسی در نوروز امسال با پذیرش مسافران و گردشگران داخلی و خارجی، پنجره‌ای رو به تمدن نگارستان ایران باز کرده تا بازدیدکنندگان با این منطقه بیشتر آشنا شوند. در این مجال با موزه باستان‌شناسی شهر گرگان آشنا خواهیم شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان، نقش حیاتی موزه‌ها در جوامع بشری نقشی بدیع، ماندگار و مروج ناب‌ترین پدیده‌های فرهنگی است. موزه‌ها از معدود مراکز حفظ یادگاران نسل گذشته هستند. هر یک از این اشیا در عین بی‌زبانی به هزار زبان سخن می‌گویند.

زیبایی‌های طبیعی گلستان دلیل سفر خیلی از گردشگران به این استان است اما در اینجا آثار تاریخی زیادی هم وجود دارد که می‌تواند تاریخ دوستان را راضی کند. قدمت طولانی این استان، تاریخی پربار را برایش به وجود آورده و یکی از بهترین راه‌های درک این تاریخ، رفتن به موزه‌های این منطقه است.

گلستان دارای 9 موزه شامل گنبد قابوس، کاخ‌موزه گرگان، موزه صنایع دستی گرگان، موزه سنگ و باستان‌شناسی گرگان، موزه تاریخ طبیعی شهرستان علی‌آبادکتول، موزه مردم‌شناسی گمیشان، موزه مردم‌شناسی شهرستان آزادشهر، موزه مردم‌شناسی شهرستان مینودشت و موزه فرش گنبدکاووس است که در ایام عید نوروز امکان بازدید گردشگران را فراهم شده است.

موزه باستان‌شناسی گرگان در سال 1355 خورشیدی با عنوان «موزه سنگ مزار» آغاز و در بهمن سال 1367 با افزوده شدن مجموعه ارزشمندی از اشیای باستانی، با نام موزه باستان‌شناسی به کار خود ادامه داد.

این موزه از سال 1391 تحت مرمت و بهسازی قرار گرفت و در نهایت مورخ 17 خردادماه 1396 خورشیدی با فرم و محتوای جدید، فعالیت نوین خود را از سر گرفت.

با ورود به حیاط موزه به عنوان بخش نخست بازدید و ورودی آن سنگ مزارها و خمره‌های سفالی و صندوقچه‌های چوبی را می‌توان مشاهده کرد. بازدیدکنندگان محترم می‌توانند در این بخش با انواع سنگ مزارهای دوره‌ی اسلامی (از سده 9 ه.ق تا عصر حاضر) از جمله ریشه‌ای، صندوقچه‌ای و گهواره‌ای و به علاوه با اهمیت جایگاه مذهبی، اعتقادی و هنری آن‌ها نزد مردم منطقه آشنا گردند.

سالن اصلی موزه از لحاظ محتوایی، شامل بخش‌ها و موضوعات مختلفی است که در غالب 19 ویترین، 25 تابلو و بخش اتاق پژوهش، ارائه شده‌اند.

یکی از بخش‌های نوین و کاملاً به روز موزه باستان شناسی گرگان، می‌توان به اتاق پژوهش اشاره کرد که در راستای اهداف بزرگ آموزشی و پژوهشی موزه، به‌صورت یک بانک اطلاعاتی عمل کرده و اطلاعات کامل‌تر و تخصصی‌تر در مورد موضوعات تاریخی‌باستان‌شناسی، اشیای موجود در ویترین‌ها و محتویات تابلوهای موزه را در اختیار بازدیدکنندگان محترم (به ویژه دانشجویان و دانش آموزان) و متخصصان رشته‌های مختلف قرار می‌دهد.

یکی از مهمترین و آموزشی‌ترین امکانات موزه باستان شناسی گرگان که باعث می‌شود مراجعه کنندگان بیش از پیش با تاریخ گرانقدر استان گلستان و محوطه‌های باستان شناسی آن آشنا شوند، بخش مانیتور سالن اصلی موزه است که با وجود یک صفحه نمایش بزرگ، همه روزه و در تمامی ساعات بازدید, مستندهای تاریخی و آموزشی به ویژه مستند دیوار بزرگ گرگان برای بازدیدکنندگان محترم پخش می‌شود و بر ارزش‌ها و جنبه‌های آموزشی و سمعی و بصری موزه می‌افزاید.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط