• یکشنبه 30 دی 1397
  • 02:03

جنگل‌ها و مناطق حفاظت‌شده گلستان فرصتی برای آرامش گردشگران

جنگل‌ها و مناطق حفاظت‌شده گلستان فرصتی برای آرامش گردشگران

 جنگل‌ها و مناطق حفاظت‌شده گلستان ازجمله جاذبه‌های طبیعی استان به شمار می‌رود که هرساله تعداد زیادی از گردشگران برای استراحت و تفریح به این مناطق مراجعه می‌کنند.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان جنگل‌ها و مناطق حفاظت‌شده جنگلی گلستان ازجمله جاذبه‌های طبیعی استان به شمار می‌رود که هرساله تعداد زیادی از گردشگران برای استراحت و تفریح به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

بر اساس آمارهای موجود، سطح جنگل‌ها و مناطق جنگلی گلستان حدود ‪ هزار هکتار است که از انتهای شهر گلوگاه در غرب تا «گلیداغ» در شرق استان امتداد دارد

برخی پارک‌های مشهور و زیبای جنگلی گلستان شامل پارک ملی گلستان، ناهار خوران، النگدره، امام رضا (ع)، قرق، دلند و کبودوال از قدیمی‌ترین تفرجگاه‌های طبیعی این استان به شمار می‌روند که با دارا بودن امکانات رفاهی مناسب، شرایط خوبی را برای استراحت و تفریح گردشگران فراهم آورده‌اند.

این پارک‌ها با مناظر و چشم‌اندازهای دلربا، دره و کوه، رودخانه، چشمه‌سار، فضاهای روستایی ویژه و منحصربه‌فرد، گوشه‌ای از قابلیت‌های مهم تفریحی و توریستی این استان شمالی را به نمایش گذاشته‌اند که در مجالی کوتاه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران یکی از قدیمی‌ترین تفرجگاه‌های گلستان بوده و در فاصله چهار کیلومتری از شهر گرگان و در جنوب این شهر (هم‌جوار با رشته‌کوه البرز) واقع‌شده و با داشتن آب‌وهوای مناسب و دامنه پرشیب جنگلی مورداستفاده تعداد زیادی از مسافران و مردم گلستان است.

پارک جنگلی ناهارخوران با مساحت ۳۰۰ هکتار، به دلیل داشتن چشم‌اندازهای زیبا، آب‌وهوای مناسب و نزدیکی به شهر گرگان از زمان‌های دور موردتوجه مسافران و گردشگران قرار دارد و کمتر مسافری است که به مرکز گلستان بیاید و ساعاتی را در ناهارخوران سپری نکند.

ازجمله امکانات پارک جنگلی ناهار خوران می‌توان به سرویس بهداشتی، کمپ اقامت و چادر مسافر، شهربازی کودکان، زمین ورزشی روباز و وسایل ورزشی، آلاچیق‌ها، پارکینگ، زمین بازی و تعداد زیادی رستوران اشاره کرد که هرساله در ایام تعطیلات نوروزی پذیرای گردشگران زیادی است.

پارک جنگلی النگدره

پارک جنگلی النگدره که از پوشش درختان جنگلی مناسبی برخوردار است، به‌عنوان دومین منطقه تفریحی طبیعی در شهر گرگان از قدمتی دیرینه برخوردار بوده و با مساحت ۱۸۵ هکتاری خود، از مرکز شهر گرگان سه کیلومتر فاصله دارد.

آب‌وهوای این پارک زیبای جنگلی حداقل ۱۰ درجه خنک‌تر از دیگر نقاط شهری بوده و مهم‌ترین درختان آن را انجیلی، ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید و شیردار تشکیل می‌دهد.

منطقه جنگلی سوگله معروف به تپه هزارپیچ

تپه پرپیچ‌وخم سوگله که به «هزارچم»، «هزارپیچ» یا «هزارخم» معروف است، در ورودی غرب گرگان قرار گرفته و به دلیل ارتفاع بلند آن نسبت به سایر نقاط شهر گرگان، فرستنده‌های اصلی و مخابراتی این شهر بر بلندای آن مستقر شده است.

هزارپیچ، با درختان متنوعی پوشیده شده است و در گذشته‌های دور به نام «سوگله» یا سرو گله شناخته می‌شد و عده‌ای آن را «بام گرگان» هم می‌نامند که بعد از ناهارخوران و جنگل النگدره، از دیدنی‌ترین نقاط گرگان است.

پارک جنگلی کردکوی

پارک جنگلی امام رضا (ع) در فاصله چهار کیلومتری جنوب شهر کردکوی واقع شده و مساحت آن ۵۴ هکتار است.

هوای معتدل و خنک، درختان سر به فلک کشیده، فراز و نشیب‌های طبیعی جنگل و عبور رودخانه از وسط پارک و نیز سد «بنه شله» جذابیت‌های خاصی به این پارک بخشیده است.

این پارک تفریحی در منطقه جنگلی «پلنگ پا» و درمیان درختان انبوه پهن‌برگ خزری قرار دارد و هرساله شمار زیادی از زائران حرم امام رضا (ع) ساعاتی از سفر خود را به استراحت در این پارک زیبا می‌گذرانند.

پوشش گیاهی پارک جنگلی کردکوی از نوع درختان پهن‌برگ مثل ممرز و انجیلی همراه با گونه‌های راش، بلوط، افرا، توسکا و لرگ تشکیل شده است.

در این بوستان سوئیت، آلاچیق، مهمان‌سرای اقامتی، رستوران، سالن‌های پذیرایی، توقفگاه (پارکینگ) و ایستگاه‌های اقامتی موقت برای استفاده گردشگران ایجاد شده است.

پارک جنگلی دلند

پارک جنگلی دلند در فاصله ۱۱ کیلومتری غرب شهرستان آزادشهر و در کنار جاده اصلی تهران - گرگان - مشهد واقع شده است، این پارک ۴۵۰ هکتار مساحت دارد و واژه دلند به معنای منطقه پوشیده از جنگل‌های انبوه است.

این پارک جنگلی امکانات تفرجگاهی مناسبی از قبیل میز، نیمکت، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و نمازخانه دارد که مورداستفاده مسافران و گردشگران بین‌راهی قرار می‌گیرد.

پارک جنگلی دلند پوشیده از درختان باارزش جنگل‌های شمال مانند بلوط، آزاد، افرا و انجیلی بوده و بخشی از این بوستان به‌عنوان ذخیره‌گاه جنگلی به ثبت رسیده است.

پارک جنگلی شبنم

پارک جنگلی «شبنم» واقع در شهر نوده خاندوز از توابع شهرستان آزادشهر یکی دیگر از نقاط دیدنی و تفریحی استان گلستان است که در حاشیه مسیر آزادشهر - شاهرود واقع است و با توجه به زیبایی و چشم‌انداز منحصربه‌فرد خود در ایام و مناسبت‌های مختلف سال پذیرای خیل عظیم مسافران و گردشگران است.

این پارک جنگلی چند سالی است که به همت شهرداری نوده خاندوز بازسازی و به امکانات رفاهی برای مسافران و گردشگران و مردم این دیار تجهیز شده و از آب‌وهوای مطلوب برخوردار است.

پارک جنگلی شبنم بر فراز تپه‌ای مشرف‌به شهر قرار دارد و دیواره و پله‌های سنگی این پارک مناظری زیبا به‌ویژه در شب به وجود می‌آورد.

جنگل چهل چای مینودشت

یکی دیگر از زیباترین تفرجگاه‌های گلستان، پارک جنگلی «تنگه چهل چای» مینودشت است، این پارک یکی از مناظر و جاذبه‌های طبیعی در حاشیه این شهر بوده و مکان مناسبی برای بهره‌برداری مسافران نوروزی از طبیعت است.

پارک جنگلی تنگه چهل چای که به بهشت هم معروف است در فاصله هفت کیلومتری شهر مینودشت قرار دارد و با توجه به دسترسی آسان، جاده آسفالت، محوطه‌سازی، نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی و فروشگاه‌های مواد غذایی و رستوران‌های سنتی موقعیت مناسبی برای تفرج مسافران نوروزی و اهالی منطقه شناخته می‌شود.

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان با حدود ۹۲هزار هکتار مساحت در ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان زیبای گالیکش و در منتهی‌الیه حوزه استحفاظی استان گلستان (به سمت خراسان شمالی) قرار دارد.

این پارک جنگلی با اقلیم‌های متفاوت و مناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم‌اندازهای طبیعی به لحاظ دست‌نخوردگی جوامع زیستی، گیاهی و جانوری و اکوتوریسم های طبیعی آن علاوه بر بحث گردشگری، به‌عنوان میراث طبیعی و تنوع ژنتیکی از اهمیت زیادی برای محققان و دانش‌پژوهان برخوردار است.

پارک ملی گلستان به‌عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های مهم زیست‌کره انتخاب شد جزو قدیمی‌ترین پارک‌های ملی جهان به شمار می‌رود.

جنگل یا پارک ملی گلستان منطقه‌ای است که یک‌هشتم گونه‌های گیاهی، یک‌سوم گونه‌های پرندگان و افزون بر نیمی از پستانداران کشور را در خود جای داده است، این بوستان از نظر طبقه‌بندی اقلیمی، دارای سه اقلیم متفاوت خشک، نیمه‌خشک و نیمه مرطوب است و به همین دلیل پوشش گیاهی متنوع از استپی خشک تا جنگل‌های انبوه دارد.

در این پارک آبشارهای زیبایی هم وجود دارد که گردشگران خسته از سفر در کنار آن به استراحت می‌پردازند.

جنگل و آبشار کبودوال

پارک جنگلی کبودوال که به‌واسطه آبشار زیبا و تمام خزه‌ای خود شهرتی جهانی یافته در فاصله سه کیلومتری شهر علی‌آباد کتول و در کنار کوه‌های پوشیده از درختان سر به فلک کشیده و آسمان‌خراش‌های طبیعی قرار گرفته است.

برای دسترسی به این منطقه زیبا که دارای رستوران، سرویس بهداشتی، محل استراحت مسافر و پارکینگ است، باید از کمربندی جنوبی علی‌آباد کتول به سمت جنوب شرق حرکت کرد.

آبشار کبودوال از چشمه‌های جنوبی تشکیل شده و در عمق دره‌ای که جنگل انبوهی آن را پوشیده، واقع شده است.

آب این آبشار زلال و شفاف بوده و زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل آرامشی خاص به انسان می‌بخشد.

 به‌غیراز پارک‌های جنگلی اعلام‌شده، استان گلستان پارک‌های جنگلی دیگری را در شهرستان‌های علی‌آباد، بندرگز، رامیان، آزادشهر و گالیکش در دل خود جای داده است که دیدن آن‌ها هر گردشگری را وجد می‌آورد و وجود این‌همه ثروت طبیعی در استان می‌تواند زمینه گردشگری پردرآمدتری را برای گلستانی‌ها رقم بزند.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط