• جمعه 28 دی 1397
  • 12:39

مجید طاهری‌فر*

جایگاه «البرز» در جذب گردشگر

 جایگاه «البرز» در جذب گردشگر
در چند سال گذشته که استان البرز شکل گرفته است و نگاه استانی در مسائل مختلف آن در حال نضج گرفتن است، عمق استراتژیک این خطه از کشور بیش از پیش نمایان شده است.

قبل از تشکیل استانی به نام البرز رکوردهایی که در این بخش از کشور رقم می‌خورد به‌دلیل این‌که در سایه تهران قرار داشت چندان به‌چشم نمی‌آمد مثلا میزان ترددی که در محور تهران به کرج، کرج به قزوین، کرج به چالوس و بالعکس صورت می‌گرفت، از‌جمله مسائلی بود که به چشم نمی‌آمد ولی با شکل‌گیری استان البرز و ثبت و اعلام آمار ترددها، حساسیت معبری و جاده‌ای این بخش از کشور بیش از پیش نمایان شد.


قطعا وقتی یک معبر هرساله رکورد مسافرت در کشور را به خود اختصاص می‌دهد، اهمیت و استراتژیک بودن آن نیز مشخص می‌شود بر این اساس سال گذشته شعار «البرز پرترددترین معبر مسافرتی کشور» برای استان انتخاب شد تا جایگاه این استان در نقشه گردشگری کشور مشخص شود و با توجه به گذشت یک سال از انتخاب این شعار و کاوش‌هایی که در یک سال گذشته انجام شد و قدمت البرز را به بیش از 50هزار سال پیش رساند، در سال جدید، بعد جدیدی به ابعاد مختلف میراث‌فرهنگی و گردشگری البرز افزوده و مورد توجه قرار گرفت به‌نحوی که شعار سال 97 به موضوعات مختلف در استان البرز می‌پردازد. در واقع با انتخاب شعار «البرز گهواره مدنیت، دروازه گردشگری، شکوه اقوام و تنوع فرهنگی» جامعیت البرز در گردشگری به تصویر کشیده شده است.


با توجه به این ویژگی البرز همه شرایطی که بعضی از استان‌ها ممکن است یکی از آنها را داشته باشد همگی را یکجا دارد و با این بینش می‌توان گفت مسئولان سازمان در نگاه ملی و مسئولان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری البرز امیدوارند و می‌کوشند بزرگترین معبر گردشگری کشور و محور مواصلاتی 15 استان را به یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری کشور تبدیل کنند. برای نیل به این هدف باید راهکارهایی اتخاذ کرد که به بخشی از آن‌ها اشاره می‌شود.


باید جاذبه‌های استان را از طریق همایش‌ها و جشنواره‌‌های مختلف معرفی کرد یا اینکه باید جاذبه‌های جدید را با مخاطب‌شناسی ایجاد کرد. در واقع گردشگر امروزی به‌دنبال تنوع در گردشگری است و البرزنشینان می‌توانند با ساخت اقامتگاه‌های جدید بوم‌گردی، استان را برجسته کنند. شق سومی نیز وجود دارد که البرز را در یک فضای رقابتی رهنمون کند. وقتی استان البرز در فاصله 50 کیلومتری قزوین و سه ساعته رشت قرار دارد باید با کاهش هزینه‌ها و افزایش خدمات، گردشگران را پیش از این‌که به استان‌های هم‌جوار برسند جذب کند.

*مشاور مدیرکل میراث‌فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری البرز

امتیاز به خبر :