• ﺳﻪشنبه 28 اسفند 1397
  • 01:22

سرپرست معاونت صنایع‌دستی مطرح کرد

تجاری‌سازی صنایع‌دستی، اقدامی برای بهبود وضعیت صنعت و حمایت از تولید داخلی

تجاری‌سازی صنایع‌دستی، اقدامی برای بهبود وضعیت صنعت و حمایت از تولید داخلی

سرپرست معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی گفت: «صنایع‌دستی می‌تواند ظرفیت‌های خالی را در سایر صنایع پر کند.»
 

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پویا محمودیان، سرپرست معاونت صنایع‌دستی در خصوص نحوه حمایت معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی از تولید داخلی و چگونگی ارتباط صنایع‌دستی و تولیدات داخلی با یکدیگر گفت:  «صنایع‌دستی به دلیل اینکه یک هنر -صنعتی است که از ظرفیت‌های مختلفی برخوردار است،  می‌تواند در کنار بسیاری از صنعت‌های دیگر مطرح شود و ظرفیت‌های خالی را در سایر صنایع پر کند. مثلا زمانی که ما بحث خانه ایرانی را مطرح کردیم و بعد مدل خانه ایرانی را در دو نمایشگاه ارائه کردیم (خانه‌ای است که قابلیت‌های صنایع دستی را چه در بعد کاربردی و چه در بعد تزیینی نشان می‌دهد) بر این باور بودیم که صنایع‌دستی می‌تواند در مسکن و صنعت ساختمان هم تأثیرات خاص خودش را بگذارد.»

او افزود: «در بخش هنر‌های سنتی، استفاده از صنایع‌دستی به عنوان صنایع تزیینی و  معماری مثل آینه کاری‌ها و گچبری‌ها و گره چینی‌ها که در درب و پنجره‌ها به کار می‌رود، می‌تواند معماری و هنر‌های سنتی و صنایع‌دستی را در کنار هم تعریف کند و تصویر ویژه‌ای به معماری‌های ساختمان‌های ما بدهد. تصویری که درخور هنر شرق باشد و زندگی و زیبایی را به محیط شهری ببخشد. از طرف دیگر در چیدمان‌هایی که ما در برج ها، دفاتر کار و منازل داریم صنایع‌دستی می‌تواند چه از بعد کاربردی و چه از بعد تزیینی مطرح بشود و به خاطر همین ما سعی کردیم که ارتباط صنایع‌دستی و برج سازان را در کلان شهری مثل تهران برقرار کنیم که ان شاء الله طی هفته‌های آینده جلسه مفصلی در این خصوص خواهیم داشت.»

محمودیان ادامه داد: «مثلا در کسب و کاری مثل گل فروشی، گل‌های زیبایی که می‌توانند در گلدان‌های ساخته دست صنعتگران ایرانی باشند، گلدان‌هایی که در لالجین تولید می‌شوند، گلدان‌های شیشه‌ای و گلدان‌های سفالی و سرامیکی و یا بقیه اقلام صنایع دستی می‌توانند زینت بخش گل‌ها باشند. جدیدا دیده شده که وقتی گلدانی را می‌خرید، یک پرنده کوچک سفالی کنار گلدان‌هایی که در خاک و ریشه‌ای هستند، می‌گذارند و آن پرنده کوچک سفالی آذینی برای یکی از شاخه‌ها است که خیلی هم خوب است. در نهایت زمانی که گل‌ها پژمرده می‌شوند، گلدان می‌ماند یا آن گلدان ریشه‌ای که در خاک است با همان پرنده کوچک صنایع‌دستی که در کنارش قرار می‌گیرد، می‌تواند جلوه زیباتری داشته باشد.»

سرپرست معاونت صنایع‌دستی اظهار کرد: « مثلا در صنایع غذایی یا در صنعت خشکبار هم اکنون بسیاری از ظرف‌های صنایع‌دستی با چینش شیرینی‌ها و شکلات‌های ایرانی در درونشان یا خشکبار‌هایی که در سبد‌های حصیری قرار می‌گیرند نشان دهنده این هستند که صنایع‌دستی می‌توانند به صنعت خشکبار جلوه ماندگاری بدهند. در نهایت وقتی که آن محصول غذایی تمام می‌شود، ظرف و سبد آن باقی می‌ماند که ارزشمند است و می‌تواند جنبه تزیینی و کاربردی داشته باشد.»

محمودیان اظهار کرد: «در صنعت روشنایی هم لوستر‌ها و آباژور‌هایی وجود دارند که در قالب صنایع‌دستی تولید می‌شوند. در صنعت مبلمان و پرده نیز جدیدا استفاده از پرده‌های حاصل دست صنعتگران رواج پیدا کرده است. این پرده‌ها با تزیینات و گلدوزی‌های ایرانی تولید می‌شوند و در صنعت مبلمان نیز مبلمان‌های دستی جای خودشان را باز کرده‌اند. در صنعت خودرو نیز طرحی را داشتیم که بتوانیم صنایع‌دستی را به صورت یک سری ملزومات خیلی گران قیمت و خاص برای ماشین‌هایی که قیمت خاص دارند عرضه کنیم. این ملزومات مشتری‌های خاص دارند و از آن میان می‌توان به جا کلیدی‌های نفیس صنایع‌دستی که هدیه داده می‌شود، جای دستمال کاغذی، جای قرآن و قالیچه و زیرانداز کوچکی که می‌تواند زیر پای راننده قرار بگیرد، اشاره کرد.»

او تصریح کرد: «بنابر این صنایع‌دستی ایران با توجه به توانمندی‌هایی که صنعتگران دارند، می‌تواند در بسیاری از صنایع جایگاه ویژه‌ای را برای خودش تعریف کند و روح تازه و تفاوت در آن صنایع ایجاد کند که برای مشتریان آن صنایع بسیار جذاب و دلپذیر باشد. تمام مواردی که گفتم به بحث تجاری سازی صنایع‌دستی برمی‌گردد. طرحی که طبق دستور مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از سال گذشته روی آن کار کردیم و می‌تواند طرح خوبی باشد. بهره‌گیری از این طرح با استفاده از مبانی و زیرساخت‌های موجود و هم نشینی صنایع‌دستی در کنار سایر صنایع، در سال حمایت از کالای ایرانی می‌تواند به بهبود وضعیت صنعت منجر شود.»

محمودیان خاطرنشان کرد: «معتقدم که همنشینی و در کنار هم قرار گرفتن صنایع دستی و سایر صنایع می‌تواند به یک هم افزایی منجر شود که این هم افزایی یک بازی چند سر بُرد است و می‌تواند به نفع همه ذی نفعان صنایع‌دستی باشد. از طرف دیگر به عنوان هنر ملی و آن چیزی که جزو تفاوت‌های کشور ما با سایر کشور‌هاست، می‌تواند خودش را نشان بدهد.»

برچسب ها : پویا محمودیان
امتیاز به خبر :