• ﺳﻪشنبه 28 اسفند 1397
  • 00:55

۶۰ کارگاه مرمتی در استان قزوین فعال است

۶۰ کارگاه مرمتی در استان قزوین فعال است

معاون میراث‌فرهنگی کشور در بازدید از مسجد‌مدرسه سردار شهر قزوین از فعالیت ۶۰ کارگاه مرمت آثار تاریخی در استان قزوین خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، محمد‌حسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور امروز دوشنبه 27 فروردین 97 گفت: «فعال بودن ۶۰ کارگاه در استان قزوین به‌معنای تداوم پروژه‌های مرمتی آثار تاریخی این استان است.»

او افزود: «بسته بودن در کارگاه‌های مرمت آثار تاریخی نشانه تعطیل بودن پروژه‌های مرمتی است و درهای باز کارگاه‌های مرمت به معنای فعالیت خوب اقدامات مرمتی است.»

مدرسه‌‌مسجد سردار توسط دو برادر حسن‌خان و حسین‌خان بیگلر بیگی ۱۲۳۱ ه.ق در شهر قزوین بنا نهاده شد. برادران بیگلربیگی تنها سرداران ایرانی بودند که در جنگ ایران و روس توانستند یکبار روس‌ها را شکست دهند. به همین دلیل نیز در عهد عهدنامه ترکمنچای تأکید شد که این برادران از ایران اخراج شوند.

مدرسه و مسجد سردار یکی از زیباترین بناهای دوره قاجار است که از ویژگی‌های آن استفاده از کتیبه‌هایی به خط نستعلیق برای نخستین‌بار در ایران است.

این مدرسه یکی از مهم‌ترین مدارس علمیه در ایران بود که علاقه‌مندان به کسب درجه اجتهاد مدتی باید در این مدرسه درس می‌خواندند.

سید‌مهدی مجابی کارشناس ارشد سازمان میراث‌فرهنگی نیز در خصوص اهمیت مدرسه سردار گفت: «معماری به کار رفته در این بنا نمونه خوبی الگوی معماری دوره فتحعلی‌شاه است که دارای ۳ گنبد و تالار بدون ستون به‌عنوان یکی از شاخصه‌های مهم معماری دوره قاجار است.»

او افزود: «مرمت جدی مدرسه سردار از سال گذشته آغاز شده است و در نخستین اقدام استحکام‌بخشی موقت بنا و گنبد‌های ترک برداشته آن انجام شده است.»

مجابی تأکید کرد: «آسیب عمده‌ای که مدرسه سردار را تهدید کرده است نشست و رانش گنبد مرکزی این مدرسه است که موجب رانش دو گنبد دیگر می‌شد.»

مرمت گنبد مدرسه سردار یکی از پروژه‌های مرمتی پیچیده و سنگین است که باید مداوم پایش و مرمت شود.

امتیاز به خبر :