• یکشنبه 30 دی 1397
  • 02:18

مسابقه نقاشی برای کودکان روستای سرابکلان به‌مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

مسابقه نقاشی برای کودکان روستای سرابکلان به‌مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام از برگزاری مسابقه نقاشی برای کودکان مقطع ابتدایی در شهر تاریخی سیروان واقع در روستای سرابکلان خبر داد.
 

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی  اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام ، رویا ارجمندی معاون میراث‌فرهنگی استان امروز 28 فروردین 97 با اعلام این خبر اظهار کرد: «روز چهارشنبه 29 فروردین 97 به‌مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی مسابقه نقاشی برای کودکان در مقطع ابتدایی در شهر تاریخی سرابکلان برگزار می‌شود.»

او افزود: «به پیشنهاد ایکوموس روز ۱۸ آوریل مصادف با 29 فروردین به عنوان روز بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی توسط یونسکو مورد تایید قرار گرفت. این روز خاص فرصت  بالا بردن آگاهی عمومی در مورد تنوع میراث فرهنگی و کوشش‌های مورد نیاز برای حمایت و حفاظت از آنها را فراهم می‌آورد، و همچنین به منظور جلب توجه نسبت به آسیب‌پذیری آنها است. برای چندین سال است که ایکوموس هر سال موضوعی را به این مناسبت اعلام می کند. شعار انتخابی امسال میراث مشترک نسل‌هاست.»

 ارجمندی بیان کرد: «جامعه‌ای که از داشته‌های فرهنگی و هویتی خود به درستی آگاه باشد هیچ‌گاه خواسته یا ناخواسته گام در تخریب آن برنخواهد داشت. شهروندان  باید آشنایی با میراث‌فرهنگی را از نزدیک تجربه کنند تا حس هویت در آنان نهادینه شود. آنگاه دیگر شاهد اتفاقاتی نظیر تخریب  در بناها و محوطه‌های تاریخی نخواهیم بود چون در این حالت هر ایرانی به یک میراث بان تبدیل شده است. لذا فرهنگ سازی و آموزش  را باید از کودکان و در سنین پایین تر آغاز کرد.»

شهر تاریخی سرابکلان به شماره 4165 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و در آبان‌ماه 96 به‌عنوان پایگاه ملی پژوهشی فعالیت پژوهشی آن آغاز شده است. 

امتیاز به خبر :