• یکشنبه 30 دی 1397
  • 03:07

برپایی نمایشگاه «فیروزه شعر پارسی» در کتابخانه سلطنتی نیاوران به مناسبت روز خیام

برپایی نمایشگاه «فیروزه شعر پارسی» در کتابخانه سلطنتی نیاوران به مناسبت روز خیام

 28 اردیبهشت ماه 1397 مصادف با روز بزرگداشت حکیم عمر خیام از نسخه خطی نفیس دیوان رباعیات خیام در موزه کتابخانه سطنتی نیاوران رونمایی می‌شود. 
 

 به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران، موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران در ادامه طرح نمایشگاه‌های دوره‌ای و رونمایی آثار خود، به مناسبت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام، از نسخه خطی نفیس دیوان رباعیات این شاعر پارسی گوی قرن پنجم با عنوان "فیروزه شعر پارسی" رونمایی می‌کند.  

این نسخه خطی از دیوان رباعیات خیام در سده 14 هجری قمری توسط فرقانی کاتب بنام آن دوره به با خط ثلث در قطع وزیری کتابت شده است.

آوازه خیام بیشتر به واسطه نگارش رباعیاتش است و این رباعیات به اغلب زبان‌های زنده ترجمه شده و در این میان مشهورترین ترجمه ها که باعث شهرت عالم گیر خیام و اشعارش شد، ترجمه شاعر بریتانیایی ادوارد فیتز جرالد در سال ۱۸۵۹ میلادی به زبان انگلیسی است.

از این رو این موزه در کنار نسخه خطی نفیس خود، سه جلد کتاب چاپی شامل رباعیات به زبان‌های فارسی، فرانسه، انگلیسی، آلمانی، اردو و عربی مزین هنر نگارگری و تصویرگری استادان بنام معاصر، حسین بهزاد و محمد تجویدی را نیز در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد داد. 

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از 28 اردیبهشت تا 10 خرداد از ساعت 9 تا 18 به موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت 19 فعال است.

امتیاز به خبر :