• ﺳﻪشنبه 14 مرداد 1399
  • 21:39

رونمایی از آثار نقاشی هنرمندان هنر نوگرای ایران در کاخ اختصاصی نیاوران

رونمایی از آثار نقاشی هنرمندان هنر نوگرای ایران در کاخ اختصاصی نیاوران

به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی 1397 کاخ اختصاصی نیاوران در نظر دارد از مجموعه‌ای از آثار نقاشی هنرمندان هنر نوگرای ایران تحت عنوان «نادیده‌ها» رونمایی کند.
 

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران، این مجموعه که برای اولین بار در معرض نمایش قرار می‌گیرد شامل آلبومی از آثار نقاشی در ابعاد کوچک متعلق به تعدادی از هنرمندان برجسته جنبش نوگرای ایران است که با تکنیک‌های مختلف رنگ روغن، مداد رنگی و پاستل، طراحی مدادی، ترکیب مواد و ... انجام شده است.

هنردوستان می‌توانند آثاری از مارکو گریگوریان، مسعود عربشاهی، جعفر روحبخش، سهراب سپهری، ابوالقاسم سعیدی، محمد احصایی، فرامرز پیلارام، منیر شاهرودی فرمانفرماییان، بهجت صدر، صادق تبریزی و تعدادی دیگر از هنرمندان جنبش نوگرای ایران را در این نمایشگاه به نظاره بنشینند.

ریشه‌های نوگرایی در هنر ایران را می‌توان در برخورد جامعه ایرانی و روشنفکران با اندیشه‌های اروپایی و نیز آشنا شدن با تکنیک‌ها و ابزارهای جدیدی چون رنگ روغن و دوربین عکاسی یافت. سفرهای شاهان قاجار به اروپا و ورود تحصیل‌کردگان فرنگ به کشور، زمینه آشنایی ایرانیان با سبک‌های نوین هنری و گذار از سبک‌های سنتی نگارگری ایرانی و خطاطی را فراهم آورد. اما مهم‌ترین تحول در نوگرایی هنری در ایران را می‌توان پیامد تغییرات اجتماعی شکل گرفته در کشور در نتیجه اقدامات دوران پهلوی اول دانست. سال‌های پس از دهه ۱۹۴۰، نوگرایی به لایه‌های سیاسی–اجتماعی ایران نفوذ کرده بود و هنرکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران مکانی برای آموزش آکادمیک هنر و از جمله مکتب‌های غربی بود. 

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه "نادیده‌ها" می‌توانند از 28 اردیبهشت تا 10 خرداد از ساعت 9 تا 18 به کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت 19 فعال است.

امتیاز به خبر :