• ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399
  • 13:16

مدیرکل میراث‌فرهنگی تهران خبر داد

تشکیل هسته پژوهشی برای تهیه اطلس فرهنگی‌تاریخی تهران

تشکیل هسته پژوهشی برای تهیه اطلس فرهنگی‌تاریخی تهران

مدیرکل میراث‌فرهنگی تهران سه‌شنبه 25 اردیبهشت 97 در برنامه «تهران‌ 20» شبکه پنج سیما از تشکیل هسته پژوهشی برای تهیه اطلس فرهنگی‌تاریخی تهران خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تهران، دلاور بزرگ‌نیا مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان در این برنامه در پاسخ به این سئوال که چرا تهران با داشتن جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی هنوز جایگاه و سهم مناسبی در گردشگری ندارد گفت: «در نگاه اول تهران یک شهر گردشگرفرست به نظر می‌آید درصورتی‌که تهران می‌تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری کشور باشد، ما محورهای مقاصد گردشگری را به‌درستی تعریف نکرده‌ایم؛ برای مثال می‌توانیم در تهران چند محور اساسی داشته باشیم، محور فرهنگی تاریخی بافت تهران قدیم هیچ کم از سایر بافت های تاریخی در کشور ندارد. تهران شهری با بناهای تاریخی متعدد، کاخ‌موزه‌ها و موزه‌ها است، موزه‌های مطرح در دنیا آرزوی نمایش گنجینه‌های موزه ملی و موزه رضا عباسی را دارند.»

او ادامه داد: «ما در حوزه عمومی به بحث فرهنگ عمدتا نگاه دسته دوم داشته‌ایم، در تربیت و آموزش مسائل فرهنگی باید از خردسالی تا بزرگسالی شهروندان برنامه‌ریزی داشته باشیم. ما در معرفی داشته‌های فرهنگی خودمان کم گذاشته‌ایم. موزه‌ها و بناهای تاریخی را به درستی معرفی نکرده‌ایم .باید همه ظرفیت‌های فرهنگی و تبلیغی را در توسعه گردشگری بکار بگیریم، متأسفانه سیاست‌گذاری‌های ما در هم‌افزایی بین دستگاه‌های تبلیغی و فرهنگی کم بوده است. تا اسم تهران را می‌گوییم، یک شهر شلوغ با ترافیک و آلودگی هوا در ذهن تداعی می‌شود.»

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تهران با اعلام اینکه هسته پژوهشی در استان تهران شکل گرفته است ادامه داد: «در نظر داریم تا شاخص‌های فرهنگی تهران را دوباره بازبینی کنیم، تهران فرهنگ غذایی، لباس محلی و گویش مشخص دارد که می‌تواند در یک اطلس فرهنگی گردآوری و منتشر شود.»

او افزود: «یکی از برنامه‌های اصلی ما در گردشگری توسعه محور فرهنگی‌تاریخی در کنار برگزاری گردشگری رویداد‌ها است اعم از رویداد‌ای تجاری نمایشگاهی، ورزشی و فرهنگی هنری است.»

امتیاز به خبر :