• جمعه 09 اسفند 1398
  • 02:50

هم‌زمان با هفته صنایع‌دستی انجام می‌شود

رونمایی از نماد شهر زیرزمینی نوش‌آباد

رونمایی از نماد شهر زیرزمینی نوش‌آباد

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی نوش‌آباد از رونمايی نماد مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش‌آباد هم‌زمان با هفته صنایع‌دستی خبر داد.

به گزارش میراث آریا به‌نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان، صبح امروز 20 خردادماه، زهرا ساروخانی مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی نوش آباد با اعلام این خبر افزود: «طی کاوش های باستان شناسی تعداد زیادی پیه سوز در شهرزیرزمینی نوش آباد به دست آمده که تمام آنها دارای لعاب فیروزه ای بوده و در دو نوع لوله دار و پیاله ای شکل هستند. از این پیه سوزها که روغن آنها از عصارخانه های نوش آباد تامین می شده برای روشنایی شهر زیرزمینی استفاده می شد. علاوه بر این طی مرمت بناهای تاریخی اطراف ورودی های شهر زیرزمینی نیز تعداد زیادی پیه سوز با همان فرم و تکنیک نیز به دست آمده است.»

ساروخانی خاطر نشان کرد: «با توجه به فراوانی و تنوع پیه سوزهای کشف شده در جریان کاوش های شهر زیر زمینی نوش آباد، این اثر به عنوان اولین نماد و سوغات شهرزیرزمینی نوش آباد معرفی و رونمايی می شود.»

این پیه سوزها مقارن با روز جهانی صنایع دستی در شهرزیرزمینی نوش آباد رونمایی و در معرض دید و نمایش علاقه مندان و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی این اثر ارزشمند جهانی قرار خواهد گرفت.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار