• جمعه 03 اسفند 1397
  • 06:23

مرمت و حفاظت نقاشی چارلز مییر وب در سعدآباد

مرمت و حفاظت نقاشی چارلز مییر وب در سعدآباد

پروژه مطالعه، حفاظت و مرمت تابلو نقاشی متعلق به قرن 19 میلادی اثر چارلز مییر وب (1895-1830) از آثار نمایشی در کاخ موزه ملت، در آزمایشگاه و کارگاه حفاظت و مرمت سعدآباد آغاز شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از  روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، این اثر هنری با عنوان  "Satisfying Meal A"، تکنیک رنگ روغن بر روی تکیه گاه پارچه و در ابعاد 65*75 سانتیمتر است که در سال 1880 توسط این هنرمند انگلیسی خلق شده است.

مطالعات مختلف انجام شده بر اثر مذکور شامل مطالعات ریخت شناسی میکروسکوپی لایه های تکیه گاه، بستر و رنگ، شناسایی لایه ورنی، بررسی اسیدیته  لایه تکیه گاه، تست حلال، شناسایی آلودگی های بیولوژیکی، کشت قارچ و ... است.

پاکسازی خشک، غبار روبی با وکیوم قابل تنظیم فشار در بخش تکیه گاه و دیرتی پاکت، جدا سازی اتصالات نامناسب قاب کلاف و کلاف و تکیه گاه، اسید زدایی تکیه گاه، برگرداندن قابلیت انعطاف و نرمی تکیه گاه پارچه و لایه رنگ با حلالهای روغنی و غیر روغنی آزمایشگاهی، پاکسازی لایه جرم و آلودگی لایه رنگ به روش تر، بر داشتن لایه آسیب دیده ورنی، استحکام بخشی رنگ در بخشهای ریختگی لبه، نوار گیری و موزون سازی رنگی نقطه ای از جمله اقداماتی است که در خصوص این اثر انجام شده است.

ضمن این که  اجرای ورنی و استحکام بخش آزمایشگاهی، پاکسازی عوامل بیولوژیکی قاب به روش تزریقی، بتونه گذاری در بخشهای تخریبی و حفره های بیولوژیکی قاب و کلاف،گند زدایی کلاف و قاب، بستر سازی و موزون سازی رنگی قاب، اجرا و لحاظ موارد حفاظت پیشگیرانه در بخش دیرتی پاکت، اتصال، عوامل بیولوژیکی کلاف و قاب چوبی و غیره نیز از موارد قابل اشاره در عملیات حفاظت و مرمت انجام شده و بعضاً در حال انجام بر اثر مذکور است.

 

امتیاز به خبر :