• دوشنبه 27 خرداد 1398
  • 17:34

سامان‌دهی حفاظتی، شست‌و‌شو و حفاظت پیشگیرانه فرش‌ها و دستبافت‌های بومی سعدآباد آغاز شد

سامان‌دهی حفاظتی، شست‌و‌شو و حفاظت پیشگیرانه فرش‌ها و دستبافت‌های بومی سعدآباد آغاز شد

پروژه سامان‌دهی حفاظتی و شست‌و‌شو همراه با حفاظت پیشگیرانه فرش‌ها و دستبافت‌های بومی یکی از مخازن مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، با طرح و نظارت واحد حفاظت و مرمت این مجموعه آغاز شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مجموعه سعدآباد، این پروژه که از شنبه 27 مرداد آغاز شده و تا 30 مرداد ادامه دارد، در راستای طرح های حفاظت پیشگیرانه و ساماندهی حفاظتی نگهداری آثار مخزنی است.

عملیات صورت گرفته بر روی فرش ها پیش از شستشو  شامل آسیب شناسی و شناسایی عوامل بیولوژیکی، آفت زدایی به روش  تدخینی  و تهویه پس از 72 ساعت، استحکام بخش موردی  و مورد نیاز، غبار روبی با دستگهای وکیوم تخصصی با فشار مکش قابل تنظیم، تستهای جابجایی رنگ الیاف، اندازه گیری   PH و ... است.

فرش های مذکور پس از شستشو به روش علمی و خشک شدن توسط محمدحسین سیف استاد مرمت فرش در دانشکده هنر و معماری دانشگاه کاشان، به صورت رولی با پوششها پارچه ای بسته بندی، و  پس از انتقال به مخزن ضدعفونی شده با لحاظ موارد حفاظت پیشگیرانه  چیدمان خواهد شد.

تهیه و تنظیم شناسنامه تخصصی حفاظتی- مرمتی  مشتمل بر اطلاعات تاریخی، هنری، نوع، تکنیک، محل بافت و بعضاً هنرمند بافتده  توسط اساتید  دانشگاهی متخصص فرش و دستبافتهای بومی از دیگر مواردی است که در این پروژه انجام خواهد شد.

بازدید از پروژه ساماندهی حفاظتی، شستشو  و حفاظت پیشگیرانه فرشها و دستبافتهای بومی سعدآباد، برای عموم در بخش حریم تعیین شده حفاظت فیزیکی آزاد است و کلیه پژوهشگران، دانشجویان و علاقه مندان می‌توانند در روزهای یاد شده به مسیر همجوار ساختمان بولینگ به نشانی میدان تجریش، خیابان ولیعصر (عج)، خیابان شهید فلاحی، خیابان شهید طاهری، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار