• دوشنبه 27 خرداد 1398
  • 18:12

چهارمین نشست عادی شورای حکام مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی برگزار شد

چهارمین نشست عادی شورای حکام مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی برگزار شد

در چهارمین نشست عادی شورای حکام مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی، تحت نظارت یونسکو، سوریه رسماً به عضویت این شورا درآمد و کشورهای لبنان و ارمنستان به عنوان اعضای جدید به این شورا پیوستند.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی، این نشست به ریاست محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به عنوان رئیس شورای حکام مرکز و نماینده‌ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمهوری اسلامی ایران در شورا و با حضور نعمت‌الله امامزاده سفیر تاجیکستان در ایران، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، ژانت بلیک و گائورا منچاچاریتا دیپورا و راهول گوسوامی اعضای متخصص شورای حکام مرکز و نمایندگان کشورهای عضو به مدت دو روز در هتل فردوسی تهران برگزار شد.

در آغاز این نشست، رضا سجودی سرپرست مرکز و محمد حسن طالبیان رئیس شورای حکام در سخنان خود بر نقش مؤثر این مرکز در گسترش صلح و دوستی در منطقه از طریق توجه به مواریث فرهنگی ناملموس مشترک تأکید کرد.

 در این نشست که به لحاظ تعداد حضور متخصصان بین‌المللی و تعداد کشورهای عضو شرکت کننده از نشست‌های پیشین این شورا متمایز بود، علاوه بر ایران، نمایندگان کشورهای ارمنستان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، سوریه، قرقیزستان، قزاقستان و لبنان حضور داشتند.

مشارکت فعالانه اعضا در طی دو روز نشست نشانه‌ عزم دولت‌های عضو، برای همکاری‌های فرهنگی در منطقه‌ و همیاری آنان برای کاهش بحران موجود در منطقه بود.

در نشست یادشده علاوه بر تصمیم‌گیری درباره برنامه‌های جاری و آتی مرکز، سوریه رسما به عضویت مرکز درآمد و برای نخستین بار در این نشست‌ها حضور یافت. کشورهای ارمنستان و لبنان در پی اختتام دوره عضویت دو کشور قزاقستان و تاجیکستان در شورای حکام مرکز با اجماع آرا به عنوان اعضای جدید به این شورا پیوستند.

همچنین برخی از کشورها درخواست برگزاری کارگاه‌‌های تخصصی و یا فعالیت‌های روالی و تخصصی مرکز در کشور متبوع‌شان را مطرح کردند.

فعالیت‌های سال جاری مرکز بر انجام چند پروژه تخصصی در موضوع میراث فرهنگی ناملموس و برگزاری دوره‌های آموزشی در کشورهای منطقه با هدف پاسخگویی به نیازها و دغدغه‌های یونسکو در راستای دستیابی به شیوه‌های پاسدارانه موثر مطابق با نیازهای منطقه آسیای غربی و مرکزی متمرکز است و تمامی کشورهای عضو مرکز آمادگی کامل خود را برای هر گونه همکاری در انجام این فعالیت‌ها اعلام کردند.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار