• جمعه 29 شهریور 1398
  • 10:44

آغاز مطالعات باستان‌شناختی در 21 محوطه تاریخی

آغاز مطالعات باستان‌شناختی در 21 محوطه تاریخی

باستان‌شناسان مطالعات باستان‌شناختی شامل کاوش، گمانه‌زنی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم، مستندنگاری و... را در  21 محوطه تاریخی‌فرهنگی در نقاط مختلف کشور در دو هفته گذشته آغاز کردند.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث قرهنگی و گردشگری، مجوز مطالعات باستان شناختی مورد اشاره توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری طی نامه هایی به مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ شده است.

این مجوزها شامل هفت مورد کاوش در محوطه های باستانی مختلف از جمله ترخان آباد، استرک جوشقان، مجموعه دستکند زیرزمینی کترق، تل آجری و ... است.

براساس این مجوزها شش محوطه تاریخی نیز شامل تپه جمالو، محوطه عمادالدین تپه بلوار، معدن شاکین و... گمانه زنی و تعیین عرصه می شوند.

بنا به این گزارش محوطه معدن شاکین، مستندسازی و مورد بررسی باستان شناسی قرار می گیرد و قلعه بمپور نیز مستندنگاری و گمانه‌زنی می‌شود.

گمانه‌زنی اضطراری روستای گنج‌کش، گمانه‌زنی و نمونه‌برداری از رسوبات دشت ورامین، گمانه زنی به منظور پاسخگویی به استعلام اراضی حاشیه اتوبان شهید کرمی شهرری و گمانه زنی اضطراری برای پاسخگویی به استعلام اراضی روستای قمی آباد شهرری از برنامه های دیگری است که باستان شناسان در دستور کار خود قرار دارند.

بررسی باستان شناسی دهستان زهوای پایین بوئین زهرا، بازنگری و بررسی شناسایی محوطه های باستانی نهاوند، خواناسازی و مستند نگاری و حفاظت چاله حفاری غیرمجاز قلعه دختر بازه هور مشهد از جمله برنامه های بررسی باستان شناسی است که مجوز آنها توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

امتیاز به خبر :