• پنجشنبه 28 شهریور 1398
  • 04:51

در کاوش‌های باستان‌شناسی با حضور اساتید بین‌المللی

12 گور چکمه‌ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاشان کشف شد

12 گور چکمه‌ای و بقایایی از دوره برنز تا آهن در کاشان کشف شد

کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه استرک جوشقان که همراه با دوره آموزشی با حضور استادان بین‌المللی در حال انجام است به کشف 12 گور از نوع چکمه‌ای، بقایایی از دوره برنز تا آهن، ظروف سفالی خاکستری، مهره‌هایی از جنس سنگ و عقیق و... منجر شد .

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محسن جاوری یکی از سرپرستان هیئت کاوش امروز دوشنبه 2 مهر با اعلام این خبر گفت: «فصل سوم کاوش محوطه استرک جوشقان کاشان در دو کارگاه در حال انجام است.»

او افزود: «این فصل از کاوش های باستانی محوطه استرک با سامر اسکول (مدرسه تابستانی )و با حضور اساتید بین المللی دانشگاه ورشو از جمله آرکادیوش سولتیشیاک، یوانا شیمچک و متئو ویلیام متخصص ژنتیک از مرکز دی . ان . ای باستانی دانشگاه آدلاید و 10دانشجو ازکشورهای امریکا ، ایتالیا ، ایران و... برگزارمی شود.»

آشنایی باستان‌شناسان ایرانی با نحوه ثبت داده‌های استخوانی

 او با اشاره به برگزاری این دوره برای دومین بار در دانشگاه کاشان تصریح کرد: «این دوره آموزشی به منظور آشنایی باستان شناسان ایرانی با نحوه ثبت و ضبط داده های استخوانی شامل بقایای انسانی و حیوانی ، طبقه بندی آنها و مطالعات استخوان شناسی صورت گرفت.»

سرپرست هیئت باستان شناسی، در ادامه برگزاری این دوره آموزشی رابرای باستان شناسان شرکت کننده  بسیار مفید دانست و گفت: «افراد آموزش دیده در آینده با حضور در هیئت های مشابه می توانند تجربیات خود را در زمینه مطالعات استخوانی به کار گیرند.»

جاوری با بیان اینکه در این فصل باستان شناسان در دو کارگاه فعالیت می کنند اظهارداشت: «در یکی از کارگاه ها 10گور از نوع چکمه ای (شفقت گریو ) با  تدفین مرد ، زن، کودک و نوزاد کشف شد.»

بقایای دوره برنز تا دوره آهن

 این باستان شناس، با اشاره به وجود دست خوردگی های تاریخی در 8 گور تصریح کرد: «این دست خوردگی ها در همان دوره زمانی و احتمالا برای بدست آوردن اشیای مفرقی صورت گرفته است.»

جاوری با بیان این نکته که سفال ها از گورها ی دست خورده خارج نشده اند تصریح کرد: «این گورستان600تا 800سال  مورد استفاده بوده و بقایی از دوره برنز تا دوره آهن در آنها کشف شد.»

او افزود: «در کارگاه دوم نیز تا کنون دو تدفین از نوع چکمه ای کشف شده است.»

این باستان شناس، ظروف سفالی  خاکستری ، مهر ، مهره هایی از جنس سنگ و عقیق ، اشیای فلزی شامل نیزه ، النگو ، گوشواره ، سنجاق لباس و سر  و... از جنس مفرق را یافته های بدست آمده از گورهای کشف شده اعلام کرد .

او ازداده های قابل توجه این فصل از کاوش را کشف ظرفی با بقایای 3 پاچه گوسفند یا بز عنوان کرد که در کنار سر متوفی دفن شده است و افزود: «دو سال پیش مشابه این مورد در خراسان کشف شد.»

جاوری مطالعه همزمان بقایای انسانی و حیوانی و طبقه بندی استخوانها را ویژگی این فصل از کاوش عنوان کرد و گفت: «به زودی بعد از اتمام حفاری ها با حضور اعضای تیم کاوش، دستاوردهای فصل سوم کاوش در محوطه استرک جوشقان در نشست تخصصی در محل پژوهشگاه ارائه خواهد شد.»

او در پایان خاطر نشان کرد: «مدرسه تابستانی با همکاری پژوهشکده باستان شناسی و دانشگاه کاشان برگزار شد و حضور اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه کاشان به انجام فصل سوم کاوش استرک جوشقان کمک  کرد.»

قرابت های فرهنگی با خراسان بزرگ

 جواد حسین زاده سرپرست دیگر هیئت با اشاره به انجام فعالیت هایی در زمینه دی .ان . ای باستانی در این برنامه گفت: «با انجام آزمایش ها و مطالعات ژنتیک در تدفین های بدست آمده از این محوطه قرابت های فرهنگی با خراسان بزرگ و نمونه های ترکمنستان مشاهده شد.»

این باستان شناس  با  تشریح مطالعات دی. ان. ای باستانی دراین محوطه و وجود یافته های باستانی که قرابت هایی با حوزه شمال شرق ایران نشان می دهد ابراز امیدواری کرد که با انجام مطالعات ژنتیکی و تطبیقی بتوان به به رهیافت جدیدی در زمینه مطالعات باستان شناسی اواخر دره برنز و عصر آهن ایران دست یافت .

فصل سوم کاوش های باستان شناسی محوطه استرک جوشقان کاشان اصفهان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .

امتیاز به خبر :