• جمعه 16 خرداد 1399
  • 16:51

نمایشگاه عکس‌های تاریخی و نسخ خطی هورامی در دانشگاه تهران برپا شد

نمایشگاه عکس‌های تاریخی و نسخ خطی هورامی در دانشگاه تهران برپا شد

نمایشگاه مجموعه‌ای شامل بیش از ۳۰۰ عکس تاریخی و تصاویر نسخ خطی دیواندره‌شناسی و هورامان‌شناسی در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران با حضور مفاخر، مدیران و دانشجویان افتتاح شد.
 

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، اولین نمایشگاه عکس‌های تاریخی و نسخ خطی هورامی کردستان با عنوان میراث ماندگار کردستان فرهنگی در گستره ایران فرهنگی با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از اساتید دانشگاه به کوشش مظهر ادوایی و سیف‌الله کرمی در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برپا شد.

در این نمایشگاه مجموعه ای شامل بیش از ۳۰۰ عکس تاریخی و تصاویر نسخ خطی دیواندره شناسی و هورامان شناسی موجود است. 

بخشی از عکس‌ها از مجموعه‌های شخصی و بخشی هم از آرشیو کتابخانه زاکسن آلمان تهیه شده‌اند که شامل زندگی عشایری، مشاغل، اقلیت‌های دینی (کلیمی و مسیحی)، سران طوایف و تفنگچی‌ها می‌شوند. 

تصاویر نسخ خطی هم شامل نسخه‌های منظوم تاریخی، دینی، حماسی به زبان هورامی‌اند‌ و بیشتر  از کتابخانه‌های داخلی مانند کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس، دانشگاه تهران، گلپایگانی و کتابخانه‌های خارج از ایران مانند کتابخانه دولتی برلین، کتابخانه بریتانیا، کتابخانه ملت ترکیه، کتابخانه کپنهاگ دانمارک و بنکه ژین اقلیم کردستان و برخی هم از تصاویر نسخ شخصی انتخاب شده‌اند.

این نمایشگاه با همکاری دانشگاه تهران، پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان، اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان، دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان و کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کردستان برگزار شد.

سید محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی کردستان در مراسم افتتاح این نمایشگاه در مورد اهمیت، نقش و جایگاه عکسهای تاریخی و نسخ خطی در شناخت بهتر و دقیق تر از تاریخ و زندگی گذشتگان در اولین نمایشگاه عکس‌های تاریخی و نسخ خطی هورامی کردستان، سخنرانی کرد.

این نمایشگاه تا 14 آذر برپا خواهد بود و همچنین دومین نمایشگاه عکس‌های تاریخی و نسخ خطی هورامی کردستان هم از تاریخ ۲۴ تا ۲۸ آذر در دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان برگزار خواهد شد.

امتیاز به خبر :