• پنجشنبه 23 مرداد 1399
  • 09:24

غازی‌انتپ ترکیه میزبان نمایشگاه نخستین جشنواره ملی عکس بناهای تاریخی

غازی‌انتپ ترکیه میزبان نمایشگاه نخستین جشنواره ملی عکس بناهای تاریخی

پنجمین اجلاس مجمع شهرداران آسیایی با شعار شهرهای آسیایی هوشمند، تاب‌آور و زیست‌پذیر در غازی‌انتپ ترکیه برگزار شد. این اجلاس میزبان نمایشگاه آثار برگزیده نخستین جشنواره ملی عکس بناهای تاریخی ایران «احیا» است.

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط عمومی صندوق احیا و بهره برداری از اماکن فرهنگی تاریخی، این اجلاس بین‌المللی که با حضور بیش از  ۲۵۰  شهردار آسیایی و کارشناسان شهری و از سازمانهای بین المللی از  ۸ تا ۱۱ آذرماه در حال برگزاری است، نمایشگاه عکسی از بناهای تاریخی و بازسازی شده صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ایران برای  نمایش علاقه‌مندان و شرکت کنندگان در  اجلاس برپا شد.

این نمایشگاه عکس در حاشیه این اجلاس بین المللی برپا شده است و سکینه اشرفی معاون شهردار تهران و ثریا شارقی مدیرکل امور بانوان استانداری تهران به نمایندگانی از ایران به معرفی فعالیت‌های صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی به فاطمه شاهین شهردار شهر غازی انتپ پرداخته و کتاب مربوط به فعالیت های صندوق احیا به او اهدا و از ایشان برای بازدید از تهران دعوت به‌عمل آمد.

شهر غازی انتپ نزدیک به 2میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از قطبهای مهم اقتصادی ترکیه به شمار می رود. این شهر با وجود دارا بودن بیش از  ۳۲۰۰ خانه تاریخی و بازسازی و احیای آنها و همینطور داشتن عنوان شهر خلاق در خوراک از سازمان علمی و فرهنگی یونسکو در سال  ۲۰۱۵   توانسته است گردشگران بسیاری را به خود جذب کند و از برنامه های شهرداری این شهر ایجاد پنج موزه مانند موزه پسته که این شهر به آن معروف است و موزه پانوراما از تاریخ مردم این شهر، موزه حمام برای احیای فرهنگ و تاریخ گذشته و آداب و رسوم سنتی آن و موزه جغرافیا و حیوان شناسی در این سال بوده است.

امتیاز به خبر :