• چهارشنبه 07 خرداد 1399
  • 10:04

مقدمات واگذاری خانه حشمت لشکر سرخه توسط اداره فنی صندوق احیا در حال انجام است

مقدمات واگذاری خانه حشمت لشکر سرخه توسط اداره فنی صندوق احیا در حال انجام است

مدیرفنی صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، از خانه های تاریخی استان سمنان بازدید کرد و در جریان این بازدید گفت: «مقدمات واگذاری خانه حشمت لشکر سرخه توسط اداره فنی صندوق احیاء در حال انجام است.»

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی صندوق احیا و بهره برداری از اماکن و بناهای فرهنگی تاریخی، در جریان بازدید خشایار نیکزاد که با همراهی مهدی جمال سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، حسن تسبیح پور رئیس حراست صندوق احیا و مریم طبائیان ناظر ستادی این صندوق انجام شد، از خانه های تاریخی تدین، طاهریان و حشمت لشگر بازدید به عمل آمد.

خانه تدین از بناهای صندوق احیا است که پس از طی مراحل قانونی با کاربری صنایع دستی، اقامتی و پذیرایی به بخش خصوصی واگذار شده و هم اکنون این بنا در مراحل اجرایی مرمت است.

این بنا در سال‌های دور، متعلق به یکی از تجار معتبر سمنانی بوده در خیابان طالقانی شهر سمنان واقع شده و ساخت آن مربوط به اواخر دوره قاجاریه است . این بنا دارای حوضخانه، تالارهای زمستان نشین و تابستان نشین، اصطبل، آشپزخانه، حیاط مرکزی و معماری گودال باغچه است که یکی از تکنیک های معماری سنتی ایران به شمار می رود.

بادگیر بلند و حجیم بخش تابستان نشین نیز یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این بناست. این بنا در عکس های میرزا عبدالله قاجار، عکاس مخصوص ناصر الدین شاه، که درسال1284 هجری قمری گرفته شده هم دیده می شود .

خانه طاهریان نیز از دیگر بناهای واگذار شده صندوق احیاء در سمنان است که در حال طی مراحل پایانی مرمت بوده و در سمنان، محله اسفنجان، نزدیک خیابان ابوذر واقع شده است.

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۱۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این عمارت خانه خان محله اسفنجان سمنان بوده که آب شرب محله را نیز تامین می‌کرده است. محله اسفنجان با مرکزیت تکیه پهنه با قدمت بیش از سه هزار سال، بناهایی چون مسجد امام، مسجد جامع، بازار، حمام پهنه و تکیه پهنه را در خود جای داده است .

سبک و سیاق خانه طاهریان سمنان یادآور معماری اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی بوده که به‌نوعی از الگوهای قدیم خود پیروی کرده است.

همچنین خانه حاج حشمت لشکر (ابراهیم خان) نیز که در جریان این سفر مورد بازدید قرار گرفت در شهر سرخه سمنان واقع شده و در آینده نزدیک در لیست واگذاری­های صندوق احیا قرار خواهد گرفت.

این بنا نماد معماری مناطق کویری است و به شماره ملی 29743 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. از آنجا که مالک اصلی این خانه قاجاری حاج حشمت‌خان پیوندی (حاکم وقت منطقه) بوده به همین جهت به خانه حاج حشمت معروف شده است.

 

 

امتیاز به خبر :