• چهارشنبه 07 اسفند 1398
  • 07:06

گور پیش از تاریخی چگاسفلی در شوش رونمایی شد

گور پیش از تاریخی چگاسفلی در شوش رونمایی شد

همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، مراسم رونمایی از گور پیش از تاریخی چگاسفلی و افتتاح فاز نخست موزه شوش برگزار شد. 

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، این مراسم روز گذشته 13 بهمن‎ماه 97 با حضور جمعی از مسئولان شهری از جمله مدیر پایگاه میراث جهانی شوش، رئیس اداره میراث فرهنگی شوش، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل، شهردار شوش، مدیر موزه شوش، و نیز استقبال شرکت‎کنندگانی از شهرستان‎های شوش شوشتر، دزفول، اهواز و اندیمشک در محل پایگاه میراث جهانی شوش برگرار شد. 

 در این مراسم مدیر پایگاه میراث جهانی شوش بر جایگاه ویژه موزه شوش به منزله گنجینه‎ای پربهاء و ارزشمند در قلب استان  زرخیز خوزستان تأکید کرد و انجام بهسازی این موزه را یک ضرورت ویژه دانست .

بیژن حیدری‎زاده ادامه داد: «با درنظر گرفتن اصول تخصصی و مشخصه‎های اصلی یک موزه تاریخی و باستان‎شناسی، نورپردازی ویترین اشیاء، نورپردازی سالن‎های دوره‎های تاریخی اشیاء، سیستم سرمایش وگرمایش، ویترین اشیاء و.. در فاز اول ساماندهی موزه شوش  ظرف دو ماه بهسازی شد و برای اولین بار از گور شش‎هزار ساله چگاسفلی در موزه شوش رونمایی شد.»

در ادامه عباس مقدم، کاوشگر محوطه شش‎هزار ساله چگاسفلی، درمورد این اسکلت و گور شش‎هزار ساله گفت: «اسکلتی که از کاوش‎های چگاسفلی در دشت زهره بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان به دست آمده، متعلق به اواخر هزاره پنجم پیش از میلاد است.»

او افزود: «این تدفین در زمره گورهای منفرد است که متعلق به بانویی حدوداً  25 تا 30  ساله است؛ ضمن این‎که اشیایی که در این تدفین به دست آمده‎اند از جمله ظروف مسی و مرمرین، شمشیر و ... گویای ارتباطات فرامنطقه‎ای و نشان از طبقه و شأن  بالای اجتماعی و اقتصادی این بانوی ملقب به خاتون است.» 

در پایان این مراسم از ناصر جلوی، اولین مدیر موزه شهرستان شوش با حضور مسئولان تجلیل شد و سپس بازدید از موزه و رونمایی از گور پیش از تاریخی چگاسفلی و افتتاح فاز نخست بهسازی و ساماندهی موزه شوش صورت گرفت.

موزه شوش در سال 1345 با چهار سالن جهت نمایش اشیاء به دست آمده از 160 سال کاوش در شوش افتتاح شد و ناصر جلوی مدیر آموزش وپرورش وقت به عنوان اولین مدیر موزه شوش منصوب شد. بعدها نیز دو سالن جانبی به موزه شوش افزوده شد.  
 


 

برچسب ها : خوزستان, شوش, چگاسفلی
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط