• پنجشنبه 08 خرداد 1399
  • 06:10

عرصه و حریم بزرگترین قلعه اورارتویی مشخص شد

عرصه و حریم بزرگترین قلعه اورارتویی مشخص شد

مدیر پایگاه محوطه بسطام از تعیین عرصه و حریم محوط بسطام در آذربایجان غربی خبر داد. او گفت: عرصه و حریم 350 هکتار از محوطه و قلعه بسطام امسال توسط پایگاه میراث فرهنگی بسطام انجام و به پایان رسید.

به گزارش میراث آریا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محوطه و قلعه بسطام که متعلق به دوره اورارتویی ها است در شمال استان آذربایجان غربی و در بخش غربی قره ضیاء الدین در مرکز شهرستان چایپاره واقع شده است. این محوطه 350 هکتار است و قلعه نیز متشکل از سه بخش جداگانه است. مطالعات باستان شناسان و محققان در این محوطه نشان از آن دارد که این قلعه متعلق به هزاره اول قبل از میلاد و بزرگترین قلعه اورارتویی ها در ایران بوده است.

غلام شیرزاده مدیر پایگاه محوطه تاریخی بسطام با اعلام اینکه، عرصه و حریم بزرگترین قلعه اورارتویی ایران امسال به پایان رسید گفت: «محوطه و قلعه بسطام 350 هکتار است که امسال با همکاری باستان شناسان 96 گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم این محوطه صورت گرفت.»

او گفت: «درحال حاضر  350 هکتار به عنوان عرصه مشخص شد و از هر طرف 200 متر به عنوان حریم درجه یک آن تعیین شد.»

مدیر پایگاه تاریخی محوطه بسطام افزود:« محوطه و قلعه بسطام پیش از انقلاب توسط باستان شناسان آلمانی مورد کاوش قرار گرفت که همان زمان مشخص شد که قلعه بسطام از سه طبقه و سه بخش جداگانه (پایین قلعه و بالا قلعه) تشکیل شده است. »

شیرزاده افزود: «قلعه بسطام به مدت ده سال مورد کاوش قرار گرفته و امسال نیز 96 گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم این محوطه انجام شد. »

به گفته مدیر پایگاه بسطام، هم اکنون لوح ها، مهر و موم و سفال های مختلفی از دوره اورارتویی در این محوطه کشف شده و هم اکنون نیز پایگاه میراث فرهنگی بسطام با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و اداره میراث فرهنگی استان درحال ترجمه دو کتاب بسطام 1 و 2 است که حاصل تلاش و کاوش های باستان شناسان آلمانی در زمان پیش از انقلاب است.

امتیاز به خبر :