• جمعه 22 آذر 1398
  • 19:06

نگارستان ایران آماده میزبانی از مسافران نوروزی

پارک‌های جنگلی گلستان فرصتی برای آرامش مسافران و گردشگران نوروزی

پارک‌های جنگلی گلستان فرصتی برای آرامش مسافران و گردشگران نوروزی

جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده گلستان از جمله جاذبه‌های طبیعی استان به شمار می رود که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران برای استراحت و تفریح به این مناطق مراجعه می‌کنند.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ؛ جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده جنگلی گلستان از جمله جاذبه‌های طبیعی استان به شمار می رود که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران برای استراحت و تفریح به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

برخی پارک‌های مشهور و زیبای جنگلی گلستان شامل پارک ملی گلستان، ناهار خوران، النگدره، امام رضا (ع)، قرق، دلند و کبودوال از قدیمی‌ترین تفرجگاه‌های طبیعی این استان به شمار می‌روند که با دارا بودن امکانات رفاهی مناسب، شرایط خوبی را برای استراحت و تفریح گردشگران فراهم آورده‌اند.

این پارک‌ها با مناظر و چشم اندازهای دلربا، دره و کوه، رودخانه، چشمه سار، فضاهای روستایی ویژه و منحصر بفرد، گوشه‌ای از قابلیت‌های مهم تفریحی و توریستی این استان شمالی را به نمایش گذاشته‌اند که در مجالی کوتاه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران یکی از قدیمی ترین تفرجگاه‌های گلستان بوده و در فاصله چهارکیلومتری از شهر گرگان و در جنوب این شهر (همجوار با رشته کوه البرز) واقع شده و با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تعداد زیادی از مسافران و مردم گلستان است.
پارک جنگلی ناهارخوران با مساحت ۳۰۰ هکتار، به دلیل داشتن چشم اندازهای زیبا، آب و هوای مناسب و نزدیکی به شهر گرگان از زمان‌های دور مورد توجه مسافران و گردشگران قرار دارد و کمتر مسافری است که به مرکز گلستان بیاید و ساعاتی را در ناهارخوران سپری نکند.

از جمله امکانات پارک جنگلی ناهار خوران می‌توان به سرویس بهداشتی، کمپ اقامت و چادر مسافر، شهربازی کودکان، زمین ورزشی روباز و وسایل ورزشی، الاچیق ها، پارکینگ، زمین بازی و تعداد زیادی رستوران اشاره کرد که هر ساله در ایام تعطیلات نوروزی پذیرای گردشگران زیادی است.

پارک جنگلی النگدره

پارك جنگلی النگدره به فاصله 3 كیلومتری گرگان در دامنه جنگلهای انبوه شمالی قرار گرفته و رودخانه ای از دل آن می گذرد. رودخانه ملاشی از قسمت جنوبی النگدره تا شمال امتداد دارد.

وجود سه چشمه آب در مجاورت این رودخانه به اهمیت این تفرجگاه می افزاید. راه دسترسی به پارک مناسب و آسفالته است.

امکانات موجود در پارک جنگلی النگ دره شامل شبکه های آب رسانی و برق رسانی، سرویس های بهداشتی، نمازخانه، پارک کودک، زمین ورزش بزرگسالان، ساختمان نگهبانی و فروشگاه مواد غذائی و غیره است.

آب و هوای این پارک زیبای جنگلی حداقل ۱۰ درجه خنک تر از دیگر نقاط شهری بوده و مهم ترین درختان آن را انجیلی، ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید و شیردار تشکیل می‌دهد.

منطقه جنگلی تپه هزار پیچ

تپه هزارپیچ یکی از بلندی‌های پیرامون گرگان است، این تپه در ورودی غرب گرگان واقع است.

 مسیر ورود به این تپه از کنار المان میدان بسیج می باشد. این تپه دورنمای زیبایی از شهر گرگان را در پیش چشم گردشگران می گستراند.

چشم انداز اطراف این مسیر شامل جنگل های مصنوعی از سرو و کاج، درختچه های طبیعی، پوشش مرتعی و جنگلهای انبوه است.

شرایط خاص این تپه باعث به وجود آمدن سایت پروازی برای پرواز با انواع پاراگلایدر و پاراموتور بر روی قسمت‌هایی از آن شده است.

پارک جنگلی کردکوی

پارک جنگلی امام رضا (ع) در فاصله چهار کیلومتری جنوب شهر کردکوی واقع شده و مساحت آن ۵۴ هکتار است.

هوای معتدل و خنک، درختان سر به فلک کشیده، فراز و نشیب‌های طبیعی جنگل و عبور رودخانه از وسط پارک و نیز سد «بنه شله» جذابیت‌های خاصی به این پارک بخشیده است.

این پارک تفریحی در منطقه جنگلی «پلنگ پا» و درمیان درختان انبوه پهن برگ خزری قرار دارد و هرساله شمار زیادی از زائران حرم امام رضا (ع) ساعاتی از سفر خود را به استراحت در این پارک زییا می‌گذرانند.

پوشش گیاهی پارک جنگلی کردکوی از نوع درختان پهن برگ مثل ممرز و انجیلی همراه با گونه‌های راش، بلوط، افرا، توسکا و لرگ تشکیل شده است.

در این بوستان سوئیت، آلاچیق، مهمان‌سرای اقامتی، رستوران، سالن‌های پذیرایی، توقفگاه (پارکینگ) و ایستگاه‌های اقامتی موقت برای استفاده گردشگران ایجاد شده است.

پارک جنگلی دلند 

پارك جنگلی دلند در محدوده ی شهرستان رامیان و در كنار جاده اصلی گرگان - مشهد واقع شده است. این پارك پوشیده از درختان باارزش جنگلهای شمال مانند بلوط، آزاد، افرا و انجیلی است و از امكانات تفرجگاهی مانند شبکه آّب رسانی و برق رسانی، فروشگاه مواد غذایی، پارک بازی بچه ها ، سرویس های بهداشتی ، سکوهای برداشت آب ،كمپ چوبی و ... برخوردار است.

پارک جنگلی دلند تنها پارک جنگلی جلگه ای و در واقع آخرین بقایای جنگلهای جلگه ای شمال جاده تهران - مشهد است . مساحت این پارک 450 هکتار است و از نظر تفرجگاهی به علت داشتن فاصله کم با شهرهای دلند ، خان ببین ، رامیان ، آزادشهر و گنبد کاووس پذیرای تعداد بیشماری از گردشگران و زایران حرم مطهر رضوی می باشد.
 

امتیاز به خبر :