• چهارشنبه 15 مرداد 1399
  • 03:40

در نشست تخصصی شانزدهمین گردهمایی باستان شناسی ایران بررسی شد

کاوش های باستان شناسی مشترک ایران –فرانسه و ایران – آلمان در فارس و زنجان

کاوش های باستان شناسی مشترک ایران –فرانسه و ایران – آلمان در فارس و زنجان

«فصل دوم ،سوم و چهارم بررسی های ژئوفیزیکی ، باستان شناسی و زمین باستان شناسی در شهر هخامنشی پاسارگاد ، دشت مرغاب هیأت مشترک ایران - فرانسه » و « فصل سوم و چهارم کاوش معدن نمک چهر آباد زنجان هیأت مشترک ایران – آلمان» در نشست تخصصی شانزدهمین گردهمایی باستان شناسی ایران بررسی شد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،کورش محمد خانی استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران و سباستین گندت پژوهشگر مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه ، دانشگاه لیون 2 در این نشست به بیان گوشه ای از فعالیت هیأت مشترک پرداختند.

تمرکز مطالعات هیئت باستان شناسی مشترک ایران –فرانسه ، در محوطه حفاظت شده میراث جهانی پاسارگاد و دشت مرغاب استان فارس قرار دارد و فصل دوم ، سوم و چهارم فعالیت های باستان شناسی و علوم میان دانشی در محوطه و دشت پاسارگاد ، برای درک بهتر منظر فرهنگی آن بسیار در خور توجه است.

نتیجه مهم پژوهش های این فصول نشان داده است که یکی محوطه مسکونی در اطراف تل تخت و در جنوب باروی شمالی وجود دارد ؛این مهم علاوه بر بررسی های ژئوفیزیکی در بررسی های توپو گرافی و عکس های هوایی گرفته شده توسط پهباد پس از بارش برف نیز مشخص شد. 
ساختارهای مشخص شده در قسمت جنوبی باروی شمالی بسیار منظم هستند و تاریخ گذاری آنها نیاز به گمانه زنی و لایه نگاری دارد که در فصول بعد انجام خواهد شد.

ابوالفضل عالی کارشناس اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان و توماس اشتولنز دانشگاه روهر بوخوم - موزه معدن آلمان سرپرستان هیأت باستان شناسی درادامه این نشست به بیان بخشی از فعالیت های هیأت مشترک ایران و آلمان پرداختند.

پس از انجام فصل دوم کاوش باستان شناسی هیأت مشترک اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری زنجان و موزه و دانشگاه بوخوم آلمان در سال 1390تقریبا به مدت 5سال کار میانی دیگری در معدن نمک انجام نشد .در این مدت فعالیت های مرتبط با معدن نمک بیشتر روی حفاظت و نگهداری ، مطالعه و ساماندهی یافته و انتشار نتایج تحقیقات پیشین تمرکز یافت، تا سال 1395که پژوهش های میدانی در این محوطه از سر گرفته شد.

کاوش های صورت گرفته  نشان داد که دوره هخامنشی یک دوره طولانی مدت در استخراج نمک بوده  و آثار آن بصورت لایه های متعدد معدنی بصورت فشرده بر روی هم انباشت شده است همچنین مشخص که تونل استخراج  نمک در دوره هخامنشی از شرق به غرب شیب بسیار زیاد و تندی داشته است.

 

امتیاز به خبر :