• دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
  • 12:53

بازدید معاون میراث‌فرهنگی از موزه خوی

بازدید معاون میراث‌فرهنگی از موزه خوی

معاون میراث فرهنگی كشور به همراه مدیر كل حفظ و احیا كشور و مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی از موزه خوی بازدید كرد.
 

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی، محمد حسین طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور به همراه مشاور و مدیر کل حفظ و احیا کشور و مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی از موزه خوی بازدید کردند.

موزه‌ها ویترینی برای هویت و تاریخ یک کشور محسوب می‌شوند و موزه شهرستان خوی نیز به عنوان یکی از موزه‌های مطرح کشور به شمار می‌رود که در سال 1348 تأسیس شده است.

این موزه متشکل از یک بخش اداری و سه سالن باستان شناسی، مردم شناسی و میراث مکتوب است که در آن اشیا مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی، اشیای مربوط به هنرهای ملی و تزئینی، مردم شناسی و نسخه‌ها خطی و چاپی و تعداد اسناد مکتوب به نمایش گذاشته شده است.

قدیمی‌ترین اشیاء موزه سنگ‌های ابسیدین، سنگ شیشه مکشوفه از تپه اهرنجان سلماس است که مربوط به هزاره هفتم قبل از میلاد است.

 در سالن نمایش نسخ خطی و اسناد مکتوب نیز تعدادی نسخة خطی و چاپی از جمله چندین جلد قرآن کریم که قدیمی‌ترین آن منسوب به دورة صفوی و نسخه‌هایی با موضوعات تاریخی، مذهبی، سفرنامه و کتاب‌های چاپی مَقتَل می‌باشند. 
همچنین تعدادی اسناد قاب شده که قدیمی‌ترین آن مربوط به مینیاتور قلعة قدیم خوی در سال ۹۴۲ هجری قمری، از کتاب بیان منازل سفر عراقین «نصوحی السلاحی مطراقچی» دسنویس موزه توپقاپو سرای استانبول و جدیدترین آن مربوط به دستخط امام خمینی (ره) خطاب به علمای خوی بعد از حادثة فیضیه قم در سال ۱۳۴۲ هجری شمسی است.
در بخشی دیگر از موزه نیز عکس های مربوط به شخصیت های مسوولین فعلی، سیاسیون، هنرمندان، شهدا و سرداران شهید نیز به نمایش گذاشته شده است.

در محوطه بیرونی موزه هم تعداد قابل توجه آثار سنگی مانند پاستون‌ها، سرستون‌ها، قوچ‌های سنگی و سنگ قبور نیز به نمایش گذاشته شده است.

ساختمان موزه خوی در کوچه نورالله خان خیابان امام واقع شده و آماده استقبال از بازدیدکنندگان است.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار