• پنجشنبه 12 تیر 1399
  • 17:15

پایگاه جهانی شوش با برپایی نوروزگاه به استقبال بهار 98 رفت

پایگاه جهانی شوش با برپایی نوروزگاه به استقبال بهار 98 رفت

پایگاه میراث جهانی شوش با هدف حفظ سنن و آشنایی کودکان با آئین‎های نوروزی، مراسم جشنی در قالب نوروزگاه را در محل این پایگاه برپا کرد.  

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، بیژن حیدری‎زاده مدیر پایگاه میراث جهانی شوش با اعلام این خبر افزود: این برنامه با همکاری پایگاه میراث جهانی و پایگاه حفاظت میراث فرهنگی شوش و با محوریت کودکان مهد و پیش‎دبستانی در آستانه نوروز 1398 برگزار شد.

او ادامه داد: این جشن با هدف آشنایی، احیاء و حفظ سنن، آداب و رسوم و مراسم خاص نوروزگاه برای نسل کودک و نوجوان با حضور کودکان، والدین و عامه مردم شب گذشته 25 اسفندماه 97 در جوار مواریث جهانی شوش برپا شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوش درخصوص این نوروزگاه توضیح داد: در این برنامه آیین‎ها و بازی‎های باستانی مانند آئین قاشق‎زنی اجرا و شخصیت‎هایی همچون عمونوروز و حاجی‎فیروز در قالب شخصیت‎های عروسکی به کودکان معرفی شدند.

            وی افزود: همچنین در این برنامه با اجرای نمایش‎های کوتاه، گذر فصل‎ها از بهار و جشن نوروزگاه تا زمستان و نیز چرخش فصول به کودکان آموزش داده شد؛ این درحالی بود که در قالب نمایش‎های عروسکی سین‎های سفره هفت‎سین با شخصیت‎پردازی یک به یک به کودکان معرفی شد.  

حیدری‎زاده با بیان این‎که نوروزگاه برگزار شده تا حد امکان به دور از تجملات امروزی برپا شد اضافه کرد: این برنامه در فضایی سنتی اجرا شد و حتی سفره هفت‎سین آن نیز با وسایل و ظروف گِلی و سفالی مزین شد.

او خاطرنشان کرد: این برنامه که دربردارنده بخش‎های متنوعی از قبیل اجرای موسیقی سنتی به منظور آشنایی کودکان با موسیقی اصیل ایرانی، شعرخوانی کودکان و... بود، در باغ‎موزه شوش شروع و در قالب کاروانی از شادی کودکان تا جوار قلعه شوش ادامه پیدا کرد و به پایان رسید.

برچسب ها : خوزستان, نوروزگاه, شوش
امتیاز به خبر :