• یکشنبه 04 اسفند 1398
  • 18:39

 نوروزگاه کودکان در کاشمر برگزار شد

 نوروزگاه کودکان در کاشمر برگزار شد

همزمان با یازدهمین روز از فصل بهار برای اولین بار در استان خراسان ‌رضوی اولین نوروزگاه ویژه کودکان در کاشمر برگزار شد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر در این باره گفت: این نوروزگاه به صورت تخصصی برگزار و تمامی بخش‌های آن توسط خود کودکان و نوجوانان اجرا شده است.

رضا یوسفی افزود: این نوروزگاه با هدف آشنا کردن کودکان با آئین و فرهنگ‌های بومی منطقه در محل خانه تاریخی دانش برگزار شد. در این نوروزگاه که همراه با فضای بسیار شاد و مفرح بود کودکان با لباس محلی به همراه خانواده خود حضور یافتند.

وی نقالی و شاهنامه خوانی، اجرای بازی‌های آئینی و محلی، نوروز خوانی، اجرای زنده موسیقی محلی و سنتی، بازی‌های بومی  محلی، نقاشی صورت و برپایی سیاه چادر عشایر را از جمله بخش‌های مختلف نوروزگاه کودکان برشمرد.

وی ادامه داد: با توجه به این که امسال به جشن‌های نوروزگاه نگاه ملی شده، تاکنون در بسیاری از روستاها و شهر کاشمر مراسم نوروزگاه برگزار شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر اظهار کرد: این جشن‌ها از سوم فروردین‌ماه در ورودی شهر کاشمر به همت شهرداری آغاز شده که اجرای موسیقی‌های محلی، بازی‌های آئینی و محلی و نمایش‌های ویژه مسافران و شهروندان از جمله برنامه‌های مختلف آن است.

وی بیان کرد: این جشن‌ها تا دهم فروردین‌ماه ادامه داشت البته به جز شهر کاشمر این مراسم در 15 روستای بخش مرکزی و کوهسرخ هم پیش بینی شده و در حال برگزاری است. در مجموع تا دهم فروردین‌ماه حدود 25 نوروزگاه در شهرستان کاشمر برگزار می‌شود همچنین در بوم گردی‌ها نیز برنامه‌های متنوعی نیز اجرا می‌شود.

وی با بیان این که جشن‌های نوروزگاه برای دومین سال متوالی در کاشمر برگزار می‌شود و تاکنون شهروندان و مسافران استقبال بسیار خوبی از این برنامه‌ها داشته اند، افزود: امسال برای اولین بار هفت اقامت‌گاه بوم‌گردی در حال خدمت‌رسانی به زائران و مسافران هستند.

امتیاز به خبر :