• ﺳﻪشنبه 12 فروردین 1399
  • 21:45

آمار آسیب های ناشی از بارش های اخیر در حال به روز رسانی است

آمار آسیب های ناشی از بارش های اخیر در حال به روز رسانی است

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی گفت: آمارها و گزارش های رسیده از استان های مختلف در خصوص آسیب های ناشی از بارش ها و سیلاب های اخیر در سراسر کشور در حال به روز رسانی و جمع بندی است.

سید هادی احمدی امروز چهارشنبه 14 فروردین 98 در گفت و گو با خبرنگار میراث آریا گفت: بارش ها خیلی بیشتر از پیش بینی ها و آنچه اتفاق افتاد بی‌سابقه بود.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: در کشور چند گروه آثار تاریخی آسیب پذیر در مقابل باران و سیلاب داریم که تقریباً طیف متنوعی از این گروه‌های آسیب‌پذیر در غرب کشور و پل های تاریخی هستند.

اوبا بیان اینکه پل های تاریخی در صف اول خسارت‌ها قرار دارند خاطر نشان کرد: البته خیلی از این آثار مقاومت کردند که یکی از معروف ترین آنها پل گاومیشان است.

احمدی با اشاره به آسیب پذیری بافت های تاریخی گفت: همانطور که می دانید مصالح به کار رفته در ابنیه بافت های تاریخی خشت و گل است. این مصالح از مقاومت کمی برخوردار هستند. بنابراین بخش های دارای بافت های تاریخی نیز بیشتر از بقیه آثار آسیب دیدند.

او ادامه داد: از جمله بافت های تاریخی روستاهای تاریخی ثبت شده بودند که گزارش‌های مختلفی از آنها دریافت و مناطقی که امکانپذیر بود سرکشی و بازدید کردیم.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی تصریح کرد: علاوه بر اینها خسارت‌های ناچیز تا خسارت‌های عمده نیز به کاروانسراهای تاریخی وارد شده است.

احمدی به نشست تپه فلک الافلاک اشاره کرد و گفت: با توجه به دستی بودن خاک بستر قلعه فلک الافلاک، میزان بالای بارندگی و بالا آمدن سطح آب شاهد نشست خاک قسمتی از قلعه بودیم که خطری جدی محسوب می شود.

او ادامه داد: هر چند در حال ارزیابی و به روزرسانی گزارش ها و اطلاعاتمان هستیم اما می توان گفت جاهایی از محدوده های تاریخی و سایت‌های باستانی استان های گلستان، مازندران، لرستان و ایلام دچار آسیب شده و گزارش هایی را از خسارت های ناشی از بارندگی و سیلاب دریافت کردیم.

احمدی گفت: در بافت های تاریخی شوشتر و دزفول به قدری میزان بارندگی ها زیاد بود که به خانه‌ها آسیب وارد شد.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی به تلاش ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان های مختلف کشور به منظور حفظ آثار تاریخی اشاره کرد و یادآور شد: همکارانمان در استان های مختلف در حال رسیدگی به امور و پیشگیری از وارد آمدن آسیب های بیشتر به آثار تاریخی هستند. در این راستا آثار منقول از بخش های آسیب دیده خارج شده و برای ایمنی بازدید کننده ها تمهیداتی اندیشیده شده است.

امتیاز به خبر :