• دوشنبه 27 خرداد 1398
  • 17:45

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه‌:

ثبت جهانی اورامانات نیازمند همراهی و همکاری همه دستگاه‌ها است

ثبت جهانی اورامانات نیازمند همراهی و همکاری همه دستگاه‌ها است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بر لزوم همراهی همه دستگاه ها و نهادها برای تحقق ثبت جهانی منظر تاریخی فرهنگی اورامانات تاکید کرد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، امید قادری در اولین جلسه ستاد رفع موانع ثبت جهانی اورامانات که روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی اورامانات باید توسط استان های کرمانشاه و کردستان حداکثر تا مرداد ماه کامل شود تا بتوان سازمان میراث فرهنگی کشور را قانع کرد تا سهمیه ثبت جهانی ایران به اورامانات تعلق گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه تشکیل ستاد رفع موانع ثبت جهانی اورامانات به دستور استاندار را در راستای تسریع و تسهیل در روند تکمیل پرونده این پروژه مهم عنوان کرد و گفت: فرصت ما برای تکمیل پرونده بسیار کم و کارهای زیادی پیش رو داریم که نیازمند یک عزم استانی است.

او افزود:در این کارگروه توقعاتی که از ادارات می رود مطرح و جهت تسریع در روند تکمیل پرونده اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

قادری تاکید کرد که این موضوع در اولویت فرماندار های منطقه و مدیران دستگاه های مختلف قرار گیرد.

او با تاکید بر اینکه گردشگری به عنوان یک رویکرد اقتصادی و فرهنگی خوشبختانه در اورامانات از سوی مردم پذیرفته شده است، تاکید کرد: گردشگری رونق منطقه را به دنبال دارد و ثبت جهانی به شتاب دهی به این مساله کمک می کند.

دکتر قادری در خاتمه اظهار داشت: اگر کمک ها با جدیت و به موقع از سوی سایر دستگاه ها و نهادها انجام گیرد پرونده را به موقع برای ثبت می رسانیم.

همچنین در این نشست، محمد امینیان مدیر پایگاه منظر تاریخی فرهنگی اورامانات با ارائه توضیحاتی در خصوص ثبت جهانی اظهار داشت: یونسکو سه نوع ثبت جهانی شامل طبیعی، مصنوع و منظرهای فرهنگی تاریخی را انجام میدهد.

او افزود: منظر تاریخی و فرهنگی به مجموعه هایی اطلاق می شود که نشان دهنده تکامل جامعه بشری زندگی مداوم در یک منطقه که یک فرهنگ خاص زندگی را شکل داده است، می شود.

امینیان با بیان اینکه اورامانات عناصر فرهنگی لازم برای ثبت جهانی را دارا می باشد، تصریح کرد:  برای تهیه  و تکمیل پرونده ما نیازمند سندهای ترسیمی، نوشتاری، تصویری و حتی شفاهی، نقشه ها و عکسهای هوایی قدیمی منطقه و دسترسی به طرح های هادی روستایی، مطالعات آب و حتی آرشیو تصویری صدا و سیما هستیم تا بتوان مستندات لازم را جمع آوری نمود.

مدیر پایگاه اورامانات استان کرمانشاه افزود: در فاز اجرا ساماندهی ساخت و سازها و مطابقت آنها با واقعیات روستاها، ساماندهی و استاندارد سازی  دسترسی ها، راه ها و تابلوها بر اساس ضوابط یونسکو در اولویت قرار دارد.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار