• دوشنبه 27 خرداد 1398
  • 01:11

حضور نماینده ایران در اجلاس شورای جهانی صنایع‌دستی/معرفی آثار ایرانی در نمایشگاه درخت زندگی

حضور نماینده ایران در اجلاس شورای جهانی صنایع‌دستی/معرفی آثار ایرانی در نمایشگاه درخت زندگی

کشور تایلند در روزهای پایانی این هفته، میزبان اعضاي شوراى جهانى صنايع دستى از کشورهای آسیا و اقیانوسیه خواهد بود.

به گزارش میراث آریا، در این اجلاس، نماينده معاونت صنايع دستى و هنرهاى سنتى سازمان میراث فرهنگی ، صنايع دستى و گردشگرى ایران نیز حضور خواهد داشت.

معاونت صنايع دستى در تلاش است تا راهکارهایی برای بهبود تعامل آموزشی در حوزه صنایع دستی بین کشورها ارائه کنند و سعی خواهد شد تا موافقت اعضا را برای میزبانی ایران در مجمع عمومى شوراي جهانى صنايع دستى در سال ٢٠٢٠ بدست آورد. 

از جمله پيشنهادات قابل ارائه توسط نماينده معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتى، شامل تغییراتی در فضای مجازی براي ارتقا فروش و بهبود عملکرد در این حوزه است که با توجه به ثبت ده شهر جهانی صنایع دستی از ایران، اهمیت ویژه ای برای شاغلان در این بخش خواهد داشت. در صورت موافقت اعضا با پیشنهادات ارائه شده از سوی نماینده کشورمان، نمایشگاههای صنایع دستی بیش از پیش رونق خواهند گرفت.

این اجلاس در شهر "چیانگ مای" واقع در شمال کشور تایلند برگزار میشود. این شهر با وجود کوچک و کم جمعیت بودن به دلیل جذابیتهای طبیعی، فرهنگی، گردشگری و صنايع دستى تاکنون میزبان رویدادهای مهم دیگری نیز بوده است. چیانگ مای چندی پیش از طرف یونسکو بعنوان  "شهر خلاق" در حوزه هنرهاى بومى و صنايع دستى به ثبت رسيده است و در لیست شهرهای جهانی صنایع دستی نيز قرار گرفته است.

همچنین در حاشیه این اجلاس نمايشگاه درخت زندگي با نمایش 150 اثر برگزيده از صنايع دستي و طراحي لباس ٢٨ كشور  افتتاح شد.

اين نمايشگاه تاكنون در كشورهاي مالزي ، هند، هاوايي، كانادا، تايوان و الان در تايلند برگزار شده است.

در تايلند اين نمايشگاه ٣ ماه ادامه خواهد داشت، كشور بعدي بعد از اعلام آمادگي در صورت داشتن شرايط برگزاری براي دوره بعدی انتخاب خواهد شد.

آثاری از رشته هاي مليله، گليم شيريكي پيچ، پته دوزي، قلمكار، سوزندوزي بلوچ، شربافي، طلاكوبي روی فولاد از  ایران در این نمایشگاه حضور دارد.

 

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط