• جمعه 22 آذر 1398
  • 19:13

یک باستان شناس اعلام کرد:

بنای چهارطاقی حسن زوردار آتشکده بوده است

بنای چهارطاقی حسن زوردار آتشکده بوده است

باستان شناسان پس از یک فصل کاوش در محوطه حسن زوردار کرمانشاه دریافتند که بنای چهار طاقی قرار گرفته در وسط این محوطه یک آتشکده است. 
 

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری پیمان منصوری سرپرست هیات باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: بنای چهار طاقی حسن زوردار در مرکز محوطه‌حسن زورداردرحاشیه ‌شمالی شهر گیلان‌غرب واقع شده است.

او با بیان اینکه این محوطه در دی و بهمن سال ۱۳۹۷ طی ۲۵ روزِ کاری تعیین عرصه و حریم شد ،هدف از کاوش آن رامشخص کردن پلان بنا، کارکرد ،تعیین قدمت و در پایان مرمت آن اعلام کرد.

این باستان شناس تصریح کرد: در طی یک فصل کاوش باستان ‌شناسی حدود ۲۴۰ متر مربع از کُل مجموع این بنا از زیرِ خاک بیرون کشیده شد.

به گفته منصوری، در مجموع این بنا حدود ۲ متر آوار دارد و ارتفاع بخش‌هایی از دیوارهای آن دست‌کم ۴ متر بِه جا مانده است.

او خاطرنشان ساخت :آنچه درپایان یک فصل کاوش این بنا دریافت شد آتشکده بودن آن است.

سرپرست هیات باستان شناسی گفت:این آتشکده دارای یک چهارطاق مرکزی و فضای مستطیلی در اطراف است که احتمالاً راهروی طواف است.

منصوری با بیان اینکه فضای مرکزی شامل یک چهارطاقی است که درمرکز آن یک فضای دایره دیده می‌شود تصریح کرد: شواهد نشان می‌دهد این فضای دایره دارای گُنبد بوده و یک بخش الحاقی و جدیدتر از بنای اصلی چهارطاقی است.

وی با اشاره به این نکته که این بنا در دوره‌ های اسلامی دوباره مورد استفاده قرار گرفته اظهار داشت:در بخش غربی تا جنوب‌غربی (خارج از راهروی طواف)یک کارگاه ذوب آهن وجود داردکه درآن حدود ۱۵ کوره‌ و سرباره‌های آهن یافت شد.

این باستان شناس تصریح کرد:به‌نظر می‌رسد این کارگاه متعلق به دوران اسلامی و قرن‌های ۷ تا ۸ هجری باشد. او گفت:در بخش جنوب‌شرقی بنا (خارج از راهروی طواف) دو تدفین کشف شد که اولی متعلق به یک بزرگسال و دومی متعلق به یک کودک وجهت جغرافیائی این تدفین‌ها شمال‌غربی_جنوب‌شرقی است.

او یادآور شد: این تدفین‌ها فاقد اشیاء و متعلق به دوره‌اسلامی هستند.

منصوری افزود: احتمالاً حاشیه‌ این بنا  بعد ازاسلام به عنوان گورستان نیز مورداستفاده بوده است.

وی اظهار داشت: باتوجه به حجم آوار سنگین این بنا (حدود ۲ متر)، برای دستیابی به اطلاعات جامع‌تر یک فصل دیگر عملیات کاوش لازم است تا بخش‌های شمال‌شرقی تا شرقی آن پاک ‌سازی شود.

سرپرست هیات باستان شناسی با بیان اینکه پروژه کاوش بنای چهارطاقی خالوخالو (حسن زوردار)گیلان‌غرب کرمانشاه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت افزود:انتظار می‌رود میراث فرهنگی استان کرمانشاه بودجه‌لازم برای فصل دوم کاوش این بنای ارزشمند را اختصاص دهد تا مابقی عملیات کاوش بلافاصله ادامه یابد.

او در پایان با بیان اینکه قدیمی‌ترین اشاره به این بنا در سال ۱۹۷۷ میلادی توسط باستان‌شناس بلژیکی لوئیس واندنبرگ صورت گرفته تصریح کرد:او درطی بازدیدی که از منطقه‌گیلان‌غرب داشته از بنای حسن زوردار تصویری ثبت کرده که در آن بخش گنبددار مرکز چهارطاقی سالم بوده و از این نظر این عکس حائزاهمیت است.

امتیاز به خبر :