• یکشنبه 24 شهریور 1398
  • 21:20

موزه مفاخر و علما در ارومیه راه‌اندازی می‌شود

موزه مفاخر و علما در ارومیه راه‌اندازی می‌شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در دیدار با نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری از راه اندازی موزه مفاخر در ارومیه  خبر داد.
 

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی استان  با حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی اکبر قریشی نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که در دفتر حجت الاسلام قریشی انجام شد مدیر کل میراث فرهنگی  استان ضمن تبریک سال جدید با اشاره به وظایف ذاتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی گفت: یکی از اصلی ترین وظایف سازمانی ما حفظ و صیانت از آثار تاریخی و هویت فرهنگی است.

جباری به نگهداری از اشیاء ارزشمند تاریخی بویژه کتب و نسخ خطی در موزه های استان اشاره کرده و افزود: در موزه های استان علاوه بر اشیاء باارزش، کتب و نسخ فراوانی در معرض دید عموم قرار دارد و آمادگی داریم تا کتابهایی نفیسی که در مساجد و در دست افراد مختلف موجود است جمع آوری کرده و بنام افراد اهدا کننده در موزه ها به نمایش درآوریم.

او اضافه کرد: در اولین جلسه شورای سیاستگذاری این اداره کل در سال جدید به راه اندازی موزه مفاخر و علما پرداختیم و اطلاعات لازم در این خصوص را جمع آوری خواهیم کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی به اقدامات اداره کل در احیاء مسجد تاریخی جامع ارومیه اشاره کرده و اظهار داشت: در سالهای اخیر اقدامات مهم مرمتی از قبیل احیای شبستان و گنبدخانه مسجدجامع را انجام داده ایم و احیای حجرات را برای سال جاری در برنامه کاری خود داریم.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری نیز در این دیدار با قدردانی از اقدامات انجام شده گفت: آثار گذشتگان را باید حفظ کرد و بایستی آثاری که جنبه فرهنگی دارند بسیار ارج نهاد.

حجت الاسلام سیدعلی اکبر قریشی اظهار کرد: متاسفانه نسخ بسیاری از کتابهای نفیس و با ارزش در حال از بین رفتن است و میراث فرهنگی می تواند با اقدامات بموقع و شایسته از به هدر رفتن این آثار ارزشمند علما و فقها جلوگیری کند.

 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار