• چهارشنبه 15 مرداد 1399
  • 11:39

مینا روحانی*

موزه‌ها، بخشی جدایی‌ناپذیر از شبکه جهانی

موزه‌ها، بخشی جدایی‌ناپذیر از شبکه جهانی

شورای جهانی موزه‌ها (ایکوم)، 18 ماه می را روز جهانی موزه‌ها نام‌گذاری کرده است. این رویداد پراهمیت فرهنگی از سال 1977 میلادی به‌عنوان تنها رویدادی که مختص جامعه موزه‌داری جهان است گرامی داشته می‌شود.

هدف از برگزاری این روز، افزایش آگاهی عمومی از این واقعیت است که موزه ها، ابزار مهم تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگ ها و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح در میان مردم است.

در سال 2019 میلادی بر نقش موزه ها بعنوان بازیگران فعال در جامعه تأکید شده است. طبق سنت هر ساله، شورای جهانی موزه ها، موضوعی را برای دوستداران و مخاطبین این روز خاص و هدفمند نمودن فعالیت های یک ساله این شورا در نظر می گیرد.

 سال 2019 میلادی نیز با توجه به تأکیدی که بر نقش موزه ها در جوامع شده، سالِ "موزه ها بعنوان کانون های فرهنگی: آیندهِ سنت ها" نام گذاری گردیده استتمام سعی و تلاش موزه ها بر این است که با حفظ مأموریت اصلی خود- یعنی گردآوری مجموعه ها، حفاظت، برقراری ارتباط، انجام امور تحقیقی، برگزاری نمایشگاه و ...- با جامعه ای که در آن واقع گردیده اند آمیخته شده، بدنبال روش های نوآورانه برای مقابله با چالش های جامعه امروزی بشری باشند. از سوی دیگر، موزه ها به عنوان کانون های فرهنگی جامعه، نقش برقراری گفتگوی میان فرهنگ ها را برعهده داشته، از آنها بعنوان پل ارتباطی بمنظور دست یافتن به جهانی صلح آمیز و تعریف آینده ای پایدار یاد می کنند.

در جامعه کنونی، تغییر نقش موزه ها امری اجتناب ناپذیر است. موزه ها، تمامی تلاش خود را برای تبدیل شدن به مکانی تعاملی تر، مخاطب پذیرتر، جامعه محورتر، انعطاف پذیرتر و مولد بعمل می آورند. با رشد نقش فرهنگی موزه ها در جوامع، احترام به مجموعه های فرهنگی تاریخی، آئین ها و سنت ها و انتقال آنها به نسل جدید از اهمیت خاصی برخوردار می شود. این تحول، که تأثیر عمیقی بر نظریه و عملکرد موزه دارد، باعث می شود تا ارزش وجودی موزه ها مورد بازنگری قرار گیرد.

از نگاهی دیگر، موزه ها، نقطه کانونی یک جامعه و بخشی جدایی ناپذیر از شبکه جهانی اند و  بستر مناسبی را برای انتقال نیازها و دیدگاه های یک جامعه محلی را به بستر جهانی ارائه می دهند.

شورای جهانی موزه ها، از کلیه موزه ها و مراکز فرهنگی دنیا دعوت می کند تا در این روز جهانی مشارکت داشته و با آغوش باز از فعالیت های آنها استقبال می کند.

این شورا، نسخه واحدی برای گرامی داشت این روز ندارد، از این روی موزه ها آزادند تا رویدادهای فرهنگی خاص خود را اعم از برگزاری نمایشگاه، کنفرانس و یا هر فعالیت دیگری که با موضوع این روز همخوانی دارد، راه اندازی نمایند.

ذکر این نکته ضروری است که شعار روز جهانی موزه ها با موضوع بیست و پنجمین کنفرانس عمومی شورای جهانی موزه ها که در تاریخ 16-10 شهریور ماه 1398(7-1سپتامبر 2019) درکیوتو-ژاپن تشکیل می شود، همخوانی دارد.

به منظور گرامی داشت این روز، کمیته ملی موزه های ایران، مراسم ویژه ای را با همکاری فرهنگستان هنر در سالن همایش این فرهنگستان در تاریخ شنبه 28 اردیبهشت ماه به منظور آئین انتخاب موزه برتر در سال 1397 و قدردانی از مجموعه داران، مسئولین موزه های خصوصی و دولتی و نیز تجلیل از همکاران در گذشته برگزار می نماید.

این روز مقدمه ای برای گرامی داشت هفته میراث فرهنگی و مناسبت های مرتبط با آن نیز است.

*کارشناس دفتر امور بین الملل سازمان میراث فرهنگی

برچسب ها : موزه
امتیاز به خبر :