• یکشنبه 31 شهریور 1398
  • 07:02

شروع عملیات کاوش باستان‌شناسی در محوطه تاریخی کله‌کوب در خراسان جنوبی

شروع عملیات کاوش باستان‌شناسی در محوطه تاریخی کله‌کوب در خراسان جنوبی

مسئول اداره میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرایان از شروع عملیات کاوش باستان‌شناسی محوطه تاریخی کله‌کوب خبر داد و گفت: «پس انجام مطالعات ژئوفیزیک محوطه از محل اعتبارات استانی سال 97، یک تیم پنج‌نفره به سرپرستی دکتر محمدحسین عزیزی خرانقی از 22 اردیبهشت‌ماه عملیات کاوش در محوطه تاریخی کله‌کوب آیسک را آغاز کردند.»

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی، محمد عرب افزود: «محوطه تاریخی کله کوب در شهر آیسک، شهرستان سرایان و استان خراسان جنوبی قرار دارد که به شماره 23005 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، ارتفاع محوطه حدود 1360 از سطح دریا و وسعت آن بر اساس گمانه زنی های صورت گرفته در سال های گذشته حدود 7 هکتار است. محوطه کله کوب یکی از معدود محوطه‌های پیش‌ازتاریخ شناسایی شده در استان خراسان جنوبی است که دارای توالی فرهنگی مناسبی از هزاره پنجم تا سوم پیش از میلاد در این منطقه است و کاوش‌های این محوطه می‌تواند به عنوان مبنایی برای مطالعات آتی باستان‌شناختی در استان خراسان جنوبی، مدنظر قرار گیرد.»

او گفت: «توالی لایه‌نگاری شناسایی‌شده بر اساس کاوش صورت گرفته شامل دوره‌های مفرغ، آغاز شهرنشین و هزاره پنجم پیش از میلاد است. استقرار در محوطه از اوایل دوره مس‌سنگی حدود هفت هزار سال قبل آغاز و در دوره مفرغ حدود پنج هزار سال پیش به پایان می‌رسد.»

مسئول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان ادامه داد: «یکی از ویژگی های برجسته این محوطه حضور سفال های لبه واریخته شاخص دوره آغاز شهرنشینی است که به تعداد زیاد در این محوطه شناسایی شده است. نمونه هایی از سفال های اوروکی و سینی های بانشی در کنار حجم زیادی سفال نخودی محلی در لایه های مشابه شناسایی شده است. حضور چنین سفال های شاخص دوره آغاز شهرنشینی در این بخش ایران بسیار جالب توجه است. در زیر لایه های هزاره چهارم پیش از میلاد، شواهدی از فرهنگ های اوایل دوره مس سنگی که تاریخ پیشنهادی برای آن حدود هفت هزار سال پیش است، شناسایی شده است.»

عرب ابراز امیدواری کرد با اختصاص اعتبارات بیشتری برای فعالیت های پژوهشی و کاوش باستان شناسی و تداوم کاوش ها در این محوطه تاریخی ، اطلاعات کامل تری حاصل شود.

او گفت: «جمع آوری اطلاعات و تهیه پرونده ثبتی برای 11 محوطه تاریخی بسیار شاخص که از بین حدود 70 محوطه انتخاب گردیده اند ، برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور در دست اقدام می باشد و برای تکمیل پرونده ها نیاز به اختصاص اعتبار جهت تهیه نقشه توپوگرافی محوطه ها می باشد که باعث تاخیر در تکمیل پرونده این محوطه های تاریخی ارزشمند گردید و امیدواریم در سال جاری بتوانیم ضمن ثبت این محوطه ها ، گمانه زنی و کاوش این محوطه ها را نیز شروع کنیم.»

امتیاز به خبر :