• پنجشنبه 28 شهریور 1398
  • 04:18

موزه‌های ایران شب‌ها بیدار می‌مانند

موزه‌های ایران شب‌ها بیدار می‌مانند

مدیر کل موزه‌های کشور از برنامه‌ای برای افزایش ساعات فعالیت موزه های کشور خبر داد و افزود: «در گام نخست بصورت آزمایشی موزه نیاوران تا ساعت ۲۲ از ابتدای تیرماه ۹۸ فعال می شود و در صورت استقبال مردم، درمورد ساعات فعالیت دیگر موزه ها تصمیم گیری خواهد شد.»

به گزارش میراث آریا به نقل از ایرنا، محمد رضا کارگر در پاسخ به این پرسش که آیا قرار هست جمهوری اسلامی ایران به رویدادی همچون «شب موزه ها» بپیوندد؟، گفت: «علاقمند افزایش ساعت کار موزه ها هستیم از این رو به طور آزمایشی از ابتدای تیرماه به عنوان مثال ساعت اتمام کار فعالیت موزه نیاوران که پیش ازاین ساعت ۱۹ بود تا ساعت ۲۲ افزایش پیدا می کند و درصورت موفقیت و استقبال مردم، دیگر موزه ها نیز چنین روندی را طی خواهند کرد.»

(۱۸می ( ۲۸ اردیبهشت) روز جهانی موزه نامگذاری شده است. این مناسب در بسیاری از کشورهای اروپایی با «شب موزه‌ها» همزمان است. به عنوان نمونه امسال در فرانسه بیش از ۱۸۰۰ موزه در این مناسبت مشارکت خواهند داشت و پیش‌بینی شده ۲ میلیون نفر در آن شرکت کنند.

در شب موزه‌ها درهای تمامی موزه‌ها به طور رایگان بیش از ساعات معمول باز خواهند ماند و ویژه برنامه‌هایی نظیر اجرای پرفورمنس، خلق اثر هنری، افتتاح نمایشگاه هنری، برپایی نشست‌ها و میزگردهای پژوهشی برای مخاطبان عمومی تا متخصص در حاشیه این مناسبت برگزار می‌شود.

هم اکنون ساعت کاری موزه‌های زیرنظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ماه مبارک رمضان یک ساعت کاهش یافته و از ۱۹ به ۱۸ کاهش یافته است.
در حالی که همزمانی «روز جهانی موزه» با ماه مبارک رمضان، فرصت مناسبی برای تجربه رویداد «شب موزه‌ها» و بومی‌کردن آن فراهم آورده است.)

 

برچسب ها : موزه, کارگر, شب
امتیاز به خبر :