• چهارشنبه 07 اسفند 1398
  • 15:33

با هنرمندان در هفته صنایع‌دستی

برپایی جشنواره‌های تخصصی صنایع‌دستی گامی در جهت ترویج هنر اصیل ایرانی

برپایی جشنواره‌های تخصصی صنایع‌دستی گامی در جهت ترویج هنر اصیل ایرانی

محسن کاوه، هنرمند و استاد معرق‌کاری از نقش جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی صنایع‌دستی در ترویج این هنرها سخن گفت.

محسن کاوه، هنرمند معرق‌کار در گفت‌وگو با خبرنگار میراث‌آریا از لزوم برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره های تخصصی در رشته های مختلف صنایع‌دستی، به‌عنوان بستری برای توسعه و ترویج این هنرهای اصیل سخن گفت و اضافه کرد: «برپایی جشنواره های صنایع دستی می تواند به کشف استعدادها و پتانسیل ها در زمینه های مختلف صنایع دستی کمک کند.»

وی افزود:« در نمایشگاه ها می توان زمینه های مختلف فعالیت و استعداد هنرمندان را تفکیک و به پیشبرد صنعت و هنرشان در همان راستا کمک کرد. استادکاری که در زمینه آموزش موفق است، هنرمندی که می تواند تولیدات بازاری و کاربردی عرضه کند، هنرمندی که کارهای فاخر و افتخارآفرین برای ایران تولید می کند، همه در نمایشگاه‌ها قابل شناسایی هستند.»

کاوه تصریح کرد: «این شناسایی در نهایت راه را برای تعامل مسئولان و هنرمندان و صنعتگران هموار می کند. این امر فرصت مضاعفی ایجاد می کند که مسئولین متولی صنایع دستی بدانند کارگاه ها، چه آثاری و به چه میزانی تولید می کنند، و در چه زمینه هایی نیازمند کمک و حمایت هستند. از طرفی به هنرمند هم فرصتی برای عرضه و نمایش داده می شود و انگیزه و دغدغه می آفریند.»

این هنرمند معرق کار از نقش جشنواره های تخصصی برای ایجاد انگیزه  به ویژه در جوانان و تشویق آنها به روی آوردن به هنر اصیل سخن گفت و پیشنهاد کرد که برای حضور صنعتگران مطرح  و نمایش آثار ویژه آنها از سالن های نمایشگاهی و گالری های فاخرتری استفاده شود که هنرمند راغب به نمایش کارهای ممتازش باشد.

این استاد معرق بیان کرد: «نمایش آثار ممتاز در گالری‌های فاخر، و دعوت از گالری‌دارها، مجموعه‌دارها، سفیران، هتل داران و اساتید دانشگاه می تواند در فروش و تولید ارزش افزوده به واسطه صنایع دستی مفید واقع شود.»

امتیاز به خبر :