• جمعه 09 خرداد 1399
  • 22:03

عمارت کلاه‌فرنگی بندرعباس مرمت می‌شود

عمارت کلاه‌فرنگی بندرعباس مرمت می‌شود

با حضور مدیرکل میراث‌فرهنگی هرمزگان، عباس نوروزی معاون میراث‌فرهنگی این استان و حجت‌الاسلام حقیقی رئیس حوزه علمیه برادران بندرعباس، جلسه‌ای درخصوص همکاری برای مرمت و بازسازی گمرک قدیم معروف به عمارت کلاه‌فرنگی برگزار شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‎دستی و گردشگری استان هرمزگان، جلسه ای در این جلسه مقرر شد در یک ماه آینده جلسه‌ای با حضور هیئت امنای حوزه علمیه و مدیر کل میراث‌فرهنگی هرمزگان برگزار و طی آن تفاهم نامه ای جهت مرمت و بهره برداری این بنا منعقد شود.

گمرک قدیم بندرعباس معروف به عمارت کلاه فرنگی در محوطه حوزه علمیه بندرعباس قرار دارد و در زمینی به وسعت ۴۲۹مترمربع و در سه طبقه به طول حدود ۳۰متر و عرض ۱۴متر و ارتفاع حدود ۹ متر بنا شده که طبقه همکف برای نگهداری کالا و طبقه دوم برای تشکیلات اداری و سکونت و دو حیاط وسیع هم در شمال مغرب با آب انبارهای متعدد بود.

بر فراز طبقه دوم ساختمان هشت گوشی از چوب ساخته بودند که در وسط آن گنبدی مخروطی شکل قرار داشت. گنبد مذکور شبیه به کلاهی بود که در آن روزگاران، مردم اروپایی (فرنگی‌ها) بر سر می‌گذاشتند. به همین سبب آن بخش از ساختمان به کلاه‌فرنگی شهرت یافت و به تدریج نام کلاه‌فرنگی به کل عمارت اطلاق شد.

این عمارت که بیش از سه قرن قدمت دارد در مجاورت اسکله قدیم بندرعباس رو به دریا و در بلوار طالقانی قرار گرفته و در سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۳۸۳۵در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌است.

برچسب ها : هرمزگان, بندرعباس
امتیاز به خبر :