• پنجشنبه 14 فروردین 1399
  • 13:10

سامان‌دهی جبهه شمالی پل‎بند گرگر آغاز شد

سامان‌دهی جبهه شمالی پل‎بند گرگر آغاز شد

مدیر پایگاه میراث‌جهانی شوشتر از آغاز عملیات سامان‌دهی قسمت شمالی پل‎بند گرگر در راستای حفاظت از این اثر تاریخی خبر داد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی سازه‎های آبی تاریخی شوشتر، محمدحسین ارسطوزاده مدیر این پایگاه امروز یکشنبه 16 تیرماه 98 اظهار داشت: «پل‎بند گرگر در قسمت شمالی محوطه آبشارهای شوشتر قرار دارد و سه تونل به نام‎های بلیتی، شهر و سه کوره از بالادست آن آب را به پایین دست منتقل می‎کنند و خروجی آن‎ها آبشارهای بی‎نظیر را در محوطه آسیاب‎ها موجب می‎شود.»

او با بیان این‎که ساماندهی و تثبیت جداره‎ها در این محل از دو جهت حائز اهمیت است افزود: «با توجه به اهمیت موضوع به‌ویژه در سیلاب‎های اخیر ساماندهی و تثبیت جداره‎ها در این قسمت بیش از پیش احساس می‎شد تا علاوه بر حفاظت از این اثر تاریخی، محوطه آن تبدیل به مکانی برای حضور گردشگران شود.»

مدیر پایگاه میراث جهانی سازه‎های آبی ـ تاریخی شوشتر خاطرنشان کرد: «از این‎رو با استفاده از منابع داخلی پایگاه میراث جهانی، عملیات تثبیت و ساماندهی مورد نظر آغاز شده است و امیدواریم در مدت سه ماه به اتمام برسد.»

پل بند گرگر یک بنا از مجموعه نظام آبی تاریخی شوشتر است؛ این پل‎بند، یکی از دروازه‌های شش‎گانه تاریخی شوشتر نیز بوده است. پیشینه ساخت این پل همانند دیگر بناهای آبی تاریخی شوشتر، به دورهٔ ساسانیان بازمی‌گردد. کاربرد این بند، انحراف آب از رودخانه دست‎ساز و تاریخی گرگر و هدایت آب به سمت تونل‎های آسیاب‎های آبی است. این پل‎بند به همراه ۱۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵به ثبت رسید.

پل‎بند گرگر در شوشتر، خیابان شریعتی، شرق ضلع شمالی مجموعه آبشارها واقع شده و در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۷۹با شمارهٔ ثبت ۲۹۱۴به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

امتیاز به خبر :