• جمعه 22 آذر 1398
  • 14:48

همکاری‌های موزه‌ای ایران و بلژیک تقویت می‌شود

همکاری‌های موزه‌ای ایران و بلژیک تقویت می‌شود

ورونیک پتی، سفیر پادشاهی بلژیک در تهران با مدیر موزه ملی ایران دیدار کرد.

به گزارش میراث آریا به نقل از در این جلسه که با حضور کارشناسان امور بین‌الملل موزه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نماینده وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، دو طرف در مورد همکاری‌های فرهنگی بین موزه‌ای مذاکره کردند.

سفیر بلژیک در تهران ابراز امیدواری کرد در سال 2020 میلادی به مناسبت 130 سالگی روابط دیپلماتیک ایران و بلژیک برنامه‌های فرهنگی مشترکی را با موزه ملی ایران برگزار کنند.

جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران ضمن استقبال از پیشنهاد سفیر بلژیک، با اشاره به سوابق پژوهشی باستان‌شناسان بلژیکی در ایران علی‌الخصوص کاوش‌های آنان در مکان های مهمی چون هکلان، دم گر پرچینه، قلعه نسار و ورکبود در پشتکوه که یافته‌های آن اکنون در مخازن موزه ملی ایران نگهداری می‌شود و گزارش‌های آن منتشر شده، تصریح کرد روابط علمی و فرهنگی ایران با کشور بلژیک سابقة درخشانی دارد و می‌توانیم به این مناسبت با برگزاری نمایشگاه یافته‌های این کاوش‌ها و انتشار نتایج آنها در یک مجله پیشینه و نتایج آنها را در معرض دید علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: «موزه ملی ایران آمادگی دارد با موزه‌های باستان‌شناسی بلژیک در زمینة همکاری‌های بین موزه‌ای و برگزاری نمایشگاه‌های متقابل همکاری کند.»

 سفیر بلژیک و همراهان پس از این دیدار از موزه ایران باستان دیدن کردند.

مهدی ارجمند امتیاز به خبر :