• ﺳﻪشنبه 24 تیر 1399
  • 20:12

هم‌زمان با فرارسیدن ماه ذی‌الحجه

پرده قدیمی خانه خدا در سعدآباد مرمت می‌شود

پرده قدیمی خانه خدا در سعدآباد مرمت می‌شود

پروژه پاک‌سازی، غبارروبی و حفاظت پیشگیرانه از دو عدد پرده  قدیمی خانه خدا، همزمان با ماه ذی‌الحجه، در موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد آغاز شد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی سعدآباد، این پروژه هفته جاری در روزهای زوج از ساعت 10 تا 13 در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد برگزار می‌شود.

پروژه پاک‌سازی، غبارروبی و حفاظت پیشگیرانه پرده قدیمی خانه خدا، با هدف پیشگیری از بروز آسیب به آثار انجام می‌شود.

برای اشیایی که قابلیت پاک‌سازی دارند، این اقدام با مشاوره واحد مرمت، در سالن‌های موزه و با حضور بازدید کنندگان، انجام می شود.

پرده خانه خدا (کسوةالکعبه) از آثار برجسته موجود در موزه پوشاک سلطنتی است که شامل دو قطعه در ابعاد 92 × 258 و 90 × 270 سانتی متر است، بر روی یکی از این پرده ها تاریخ سال 1387 هجری قمری ثبت شده است .

این دو اثر مزین به آیات قرآن کریم با مفتول های طلایی و نقره است. قطعه اول به بخشی از آیه 198 سوره بقره و قطعه دوم نیز به آیه 96 سوره آل عمران مزین است.

عملیات حفاظت پیشگیرانه و پاکسازی غبار و آلودگی‌ها، در بازه های زمانی سه ماهه توسط موزه داران موزه پوشاک سلطنتی انجام می گیرد و علاقه مندان می‌توانند برای بازدید و آگاهی از پروسه های حفاظت و مرمتی این آثار به موزه پوشاک سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.

برچسب ها : مرمت, موزه, سعدآباد
مهدی ارجمند امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط