• جمعه 22 فروردین 1399
  • 16:14

برگزاری جشنواره برداشت آفتابگردان روغنی در شهرستان شوط

برگزاری جشنواره برداشت آفتابگردان روغنی در شهرستان شوط

جشنواره برداشت آفتابگردان روغنی در شهرستان شوط واقع در استان آذربایجان غربی، با عنوان «جشنواره یاغلی گونه باخان» با حضور مردم و مسئولین و نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی بر پاشد.

به گزارش میرا ث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی، عبدالهی فرماندار شوط ضمن اشاره به ظرفیت‌های گردشگری شهرستان گفت: « ما قصد داریم شهرستان شوط را با انواع محصولات طبیعی و سالم به‌عنوان برند در یک روستا به گردشگران معرفی کنیم».

او افزود: «شهرستان شوط با سطح زیر کشت و تولید بیش از چهار هزار تن دانه‌های روغنی آفتابگردان در استان حائز رتبه نخست هست که می‌تواند فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران درزمینه صنایع تولیدی و بسته‌بندی باشد».

حمزه لو معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ماکو در ادامه به برگزاری جشنواره‌های مختلف گردشگری ازجمله جشنواره‌های روستایی اشاره کرد و گفت: «سازمان منطقه آزاد در راستای توسعه گردشگری طبیعی و بالا بردن سطح اقتصادی روستائیان و کشاورزان از برنامه‌های فرهنگی این حوزه حمایت می‌کند».

او گفت: «تلاش تمام مسئولین در سطح شهرستان‌های سه‌گانه ماکو، شوط و پلدشت به راین است که برای هر شهرستان نوعی خاص از محصول کشاورزی را برند معرفی نماید و این برند برای مردم به سرمایه و ثروت تبدیل شود».

حمزه لو با اشاره به این‌که بیشترین زیان و ضربه به کشاورزان در مرحله داشت و فروش محصولات وارد می‌شود و دلالان بازار این فرصت را از کشاورزان زحمت‌کش می‌گیرند،  افزود: «تلاش داریم با توسعه زنجیره‌های لازم و آموزش و ترویج آن، کشاورزان منطقه را بدون واسطه با مصرف‌کنندگان کلان و خرد آشنا کنیم تا این قشر بتواند از درآمد مناسب و عواید تلاش‌هایشان بهره‌مند شوند»

اجرای موسیقی سنتی آشیقی، شعرخوانی، آیین تاپالا چیپماق توسط بانوان قالابوم بالباس سنتی، نمایشگاه محصولات بومی گونه باخان یاغی و ... از برنامه‌های دیگر جشنواره بود.

در این برنامه که بیش از ۵۰۰ نفر در آن شرکت داشتند از برخی کشاورزان ممتاز شهرستان با اهدای لوح تقدیر شد.

قنبری امتیاز به خبر :